W tym krótkim artykule omówimy działanie oraz zalety autonomicznego oświetlenia solarnego. Autonomiczny układ solarny to nic innego jak połaczenie panelu fotowoltaicznego, z którego uzyskuje się energię z akumulatorem i odbiornikiem jakim w omawianym przypadku jest lampa LED.
Działanie polega na tym, że panel w oświetleniu solarnym zamienia emitowaną przez słońce energię w energię elektryczną gromadzoną w akumulatorze. Zastosowane w nich pojedyncze ogniwo słoneczne zawiera dwie lub kilka warstw materiału półprzewodnikowego, najczęściej krzemu krystalicznego. Gdy krzem zostanie wystawiony na działanie światła słonecznego, generowane są ładunki elektryczne, które następnie są odprowadzane jako prąd stały. Z kolei następuje jego przekazanie do zasilania oprawy LED w celu wykorzystania do ekologicznego oświetlenia. Urządzeniem zarządzającym pracą zespołu jest mikroprocesowy kontroler. Programy w nim zawarte określają: stan włączenia i wyłączenia lampy solarnej LED, komutację alternatywnych źródeł energii, kontrolę parametrów ładowania akumulatorów, ,autodiagnostykę zespołów i ich sygnalizację. Dodatkowo możliwe jest sterowanie jasnością lampy solarnej LED.
Za tego typu rozwiązaniami przemawiają łatwość instalacji, brak powiązania z siecią energetyczną, instalacja i przenoszenie jest łatwe i nie wymaga specjalistycznego sprzętu, sprawdzona technologia, minimalne koszty montażu, łatwo i szybko dostarczany w każdą lokalizację, brak powiązania z siecią elektryczną, brak konieczności konserwacji, bezobsługowe akumulatory, spore oszczędności i benefity z instytucji europejskich, lepsze oddawanie kolorów, a także widoczność w nocy, brak problemów z rozgrzewaniem, trwałość panelu słonecznego to 25 lat, efektywna żywotność źródła LED to 12 lat świecąc 12h/dobę, brak kosztów energii elektrycznej.
W słoneczny dzień zwykle nawet tylko 5 godzin wystarcza by go naładować. W praktyce lampa może pracować nawet do 3 dni, po 14-15 godzin na dobę. Latarnia świeci również w pochmurne i deszczowe dni; możliwe jest także podłączane lamp do sieci energetycznej, z której czerpany byłby prąd w przypadku długotrwałego okresu złej pogody.
Podsumowując, oświetlenie autonomiczne LED posiada dużo plusów i jest prawie bez wad, dlatego stosuje się je powszechnie w miejscach gdzie, dostęp do energii elektrycznej z sieci jest utrudniony lub wręcz niemożliwy.