Turbiny Wiatrowe

Energia wiatru jest jednym z odnawialnych źródeł energii.

Współcześnie stosowane turbiny wiatrowe przekształcają ją na energię mechaniczną, która dalej zamieniana jest na elektryczną. Przez ponad 2500 lat wiatraki miały pionową oś obrotu, dopiero w 1105 roku powstał pierwszy opis wiatraka o poziomej osi obrotu, czyli takiego, jaki jest obecnie najpopularniejszy.

Wiatrowe turbiny instalowane w wietrznych miejscach (duża liczba dni wietrznych i duża prędkość wiatru) mogą być opłacalne ekonomicznie. Aby warunki dotyczące wietrzności były spełnione, turbiny powinny być odpowiednio wysokie (powyżej 45 metrów). To powoduje trudności w transporcie do miejsca ich montażu. Wysokie koszty transportu oraz instalacji powodują, że wciąż mało osób decyduje się na tego typu inwestycję.

Kiedy nie mamy jednak takich warunków ani dużych środków finansowych warto wypróbować produkty firmy 4sun.

Turbiny wiatrowe firmy 4sun z niską prędkością rozruchu, posiadają wysoki poziom energii wiatru oraz zoptymalizowany aerodynamiczny kształt i strukturę łopat, które zwiększają wykorzystanie wiatru i roczną produkcję energetyczną.

Głównymi funkcjami takich turbin są:

 • Niska prędkość rozruchu, wysokie wykorzystanie energii wiatru.
 • Łatwa instalacja, opcjonalnie połączenie rurowe lub kołnierzowe.
 • Zoptymalizowany aerodynamiczny kształt i struktura łopat, które zwiększają wykorzystanie wiatru i roczną produkcję energetyczną.
 • Korpus ze stopu aluminium odlewniczego, z 2 łożyskami obrotowymi, dzięki czemu wytrzymuje silniejszy wiatr i działa bezpieczniej.
 • Turbina posiada wbudowany hamulec magnetyczny, który skutecznie redukuje moment obrotowy przy granicznej prędkości wiatru i wpływa na optymalną pracę generatora. 

Uwaga należy pamiętać,że w skład zestawu nie wchodzi maszt

Jako ciekawostkę dodamy, że najwyższe turbiny wiatrowe w Polsce znajdują się we wsi Paproć a wysokość masztów tych turbin wynosi 160 m.


Przetwornica Solarna ECO Solar Boost MPPT-3000 3kW

Przetwornica ECO Solar Boost MPPT-3000 pozwala na bezpośrednie zastosowanie systemów paneli fotowoltaicznych do zasilania urządzeń grzewczych, takich jak bojlery elektryczne, grzejniki, maty grzewcze itp.

System jest prosty, wymaga jedynie podłączenia odpowiedniej ilości (od 4 do 9 sztuk) typowych paneli fotowoltaicznych o napięciu roboczym około 32V lub odpowiedniej ilości innych, oraz odbiornika energii np. bojlera elektrycznego, ogrzewanie podłogowe.

Prąd stały wytwarzany w panelach, którym nie można bezpośrednio zasilać urządzeń grzewczych, zostaje w przetwornicy zamieniony na prąd przemienny, którym można już zasilać urządzenia grzewcze.
Maksymalna moc sytemu to 3kW, przetwornica posiada wyjście priorytetowe „1”, na którym zawsze jest napięcie oraz wyjście zależne „2”, które włączane jest gdy na wyjściu nr „1” nie jest pobierana energia i wyłączane gdy energia znowu jest pobierana z wyjścia „1”.

Schemat instalacji


Pozwala to na podłączenie dwóch urządzeń grzewczych np. dwóch bojlerów, z których jeden będzie nagrzewany jako pierwszy, a drugi w sytuacji gdy termostat tego pierwszego przerwie odbieranie energii z przetwornicy. Dzięki zaimplementowanej funkcji MPPT, przetwornica automatycznie przystosuje się do mocy grzałki i tak ustawi swój punkt pracy, aby energia odbierana z systemu paneli fotowoltaicznych była maksymalna.

Parametry / Nazwa produktu:SOLARNA PRZETWORNICA NAPIĘCIA ECO Solar Boost MPPT-3000
Napięcie wejściowe [VDC]:120 do 350 (VDC)
Napięcie wyjściowe [VAC]:120 do 350 (VAC)
Moc maksymalna:3 kW
Funkcja MPPT:TAK
Połączenie paneli PV:szeregowe, lub szeregowo równoległe
Przebieg napięcia na wyjściu:modyfikowany sinus
Wyjście VAC Nr 1:priorytetowe
Wyjście VAC Nr 2:Zależne *
Zabezpieczenie pod/nadnapięciowe:TAK
Zabezpieczenie termiczne:TAK
Zabezpieczenie przeciążeniowe:TAK
Temperatura pracy:-25°C ~ +55°C
Sprawność:>94%
Chłodzenie:Aktywne
Złącze zasilania:Złącze śrubowe M6
Gniazdo wyjściowe 230V:2 x E (z bolcem)
Obudowa:Aluminium
Stopień ochrony (IP):IP21
Wymiary LxWxH [mm]:290x190x80
Waga [kg]:2.4 kg
Kod produktu:5903332566259

Oświetlenie Solarne Halogenowe

Category : Bez kategorii

Oświetlenie Solarne Halogenowe pełni rolę małej elektrowni słonecznej
dedykowanej do zasilania oświetlenia ledowego.
Świetnie sprawdza się w domkach letniskowych – holenderskich, przyczepach kempingowych
lub innych miejscach gdzie potrzebne jest oświetlenie okazjonalne włączane manualnie
za pomocą włącznika.

Zestaw solarny zawiera :
-panel słoneczny monokrystaliczny,
-regulator ładowania niemieckiej firmy Phocos
-do zestawu dołączono również potrzebne okablowanie halogen LED,
-wyłącznik oraz akumulator żelowy.

 

Panel słoneczny generuję energię elektryczną pozyskaną z promieni słonecznych. Energia przesyłana jest okablowaniem solarnym do regulatora ładowania a następnie do akumulatora żelowego.  Dołączony regulator zapewnia poprawną charakterystykę ładowania akumulatora oraz zabezpiecza przed prądem wstecznym. Zgromadzona energia w akumulatorze wykorzystywana jest do zasilania oświetlenia solarnego o napięciu stałym 12V

Tego typu zestaw fotowoltaiczny dedykowany jest do samodzielnego montażu. W komplecie znajdą Państwo instrukcję obsługi oraz schemat montażu. Przewody w zestawie są już zarobione i poza śrubokrętem i kluczem oczkowym nie potrzeba żadnych dodatkowych narzędzi. Każdy zestaw objęty jest również bezpłatnym wsparciem technicznym przez telefon. Z powodzeniem zarówno mężczyzna jak i kobieta a także osoba bez doświadczenia technicznego jest w stanie zmontować samodzielnie zestaw.

Panele słoneczne monokrystaliczne

Panel słoneczny to najważniejszy element zestawu fotowoltaicznego. Odpowiada za zamianę energii słonecznej na energię elektryczną. Panele słoneczne oferowane przez naszą firmę to konstrukcja monokrystaliczna z przedziału 5W-160W oraz polikrystaliczne dla mocy powyżej 285W. Wszystkie moduły są pokryte hartowanym wysokotransperentnym szkłem o niskiej zawartości żelaza.

Zastosowane szkło solarne z powłoką antyrefleksyjną zapewnia jeszcze lepszą absorpcję promieniowania słonecznego, a co za tym idzie – zwiększa efektywność paneli. Szyba jest niezwykle odporna na uderzenia i gradobicie. Cała konstrukcja zamknięta jest w aluminiowym profilu w którym przygotowane są otwory fasolkowe ułatwiające montaż modułu fotowoltaicznego.

Oferowane przez nas moduły odporne są na typowe warunki atmosferyczne takie jak śnieg, deszcz, wiatr czy grad. Gwarantujemy, jakość wyrobu przez 5 lat oraz 30 lat gwarancji energetycznej. Każdy moduł zawiera okablowanie przyłączeniowe wraz z konektorami MC4

 

Regulator ładowania PWM Light Victron Energy

Regulatory Victron Energy PWM Light USB-LCD występujące w trzech odmianach mocy: 5A, 10A oraz 20A dedykowane są do mniejszych systemów fotowoltaicznych ładujących akumulatory żelowe z panelem o mocy do 160W. Wyposażone zostały w czytelny wyświetlacz LCD umożliwiający analizę prazy całego systemu a także wprowadzenie szeregu ustawień. Jednym z nich jest możliwość wyboru rodzaju stosowanego akumulatora. Holenderski producent udziela 5 letniej gwarancji na swoje wybory i gwarantuje najwyższą jakość produktu. Regulator jest lekki i kompaktowy a jednocześnie oferuje wyjątkowo dużą ilość danych do analizy oraz wydajny system ładowania akumulatorów.

Na uwagę zasługują dwa wyjścia USB 5V 2A, które umożliwiają ładowanie jednoczesne dwóch smartfonów o dużym zapotrzebowaniu energetycznym takie jak najnowszy IPhone czy Samsung. Inna przydatną opcją jest sterowanie oświetleniem dzień/noc. Regulator po wykryciu zmierzchu potrafi załączyć zasilanie a o świcie je wyłączyć.Regulator posiada pełne zabezpieczenie zarówno przed prądem zwrotnym z paneli jak i przez zbyt wysokim napięciem ładowania. Umożliwia pracę zarówno z akumulatorami 12V jak i z zestawem akumulatorów o napięciu roboczym 24V

 

Akumulator żelowy HAZE HZY 7.5 Ah

Najwyższej jakości akumulator żelowy przeznaczony do pracy cyklicznej. Świetnie sprawdza się w solarnych systemach zasilania. Konstrukcja akumulatora sprawia, że jest on całkowicie szczelny, bezobsługowy i może pracować w dowolnej pozycji. Akumulatory HAZE HZY-EV słyną z funkcji powrotu do pełnej sprawności nawet przy rozładowaniu do 100% i rozpoczęciu procesu ładowania po dłuższym czasie. Wytrzymują 12 lat pracy buforowej lub 400 cykli przy 100% rozładowaniu, co przekłada się na pracę cykliczną ok. 4 lat lub więcej. Wybór akumulatorów renomowanej firmy zapewnia poprawną charakterystykę pracy przez cały czas użytkowania oraz minimalizacje kosztów związanych z potrzebą wymiany akumulatorów.

Halogen LED 10W Mini 12/24V

Rewelacyjny i nowoczesny halogen LED’owy przeznaczony do silnego oświetlenia obiektów, placu, terenów za pomocą diod SMLED. Niski pobór mocy i wysoka wydajność sprawiają, że jest najlepszym wyborem dla oświetlenia solarnego. Pojedynczy halogen pobiera tylko 10W tj 0,8 Ampera i na małym akumulatorze może pracować przez wiele godzin. Posiada uchwyt ułatwiający montaż, np. na ścianie.

Złącze do paneli słonecznych MC4

Do każdego zestawu dołączany jest komplet złącz MC4 umożliwiających wykonanie hermetycznego połączenia panela słonecznego z regulatorem ładowania. Sprzedawana przez nas panele wyposażone są firmowo w złącza MC4 umożliwiające łatwe i szybkie połączenie instalacji. Zastosowanie złącza MC4 gwarantuje bezstratne energetycznie połączenie oraz możliwość szybkiego rozłączenia panela słonecznego od układu w razie potrzeby. Jeżeli potrzebne są inne złącza lub ich większa ilość można dokupić je tutaj (złącza PV)

 

Przewód do połączenia paneli słonecznych

Do tego typu zestawów dołączany jest przewód umożliwiający wykonanie połączenia panela słonecznego do regulatora. Na przewodzie zaciśnięty jest konektor MC4 umożliwiający sprawne połączenie panela do regulatora ładowania. Dla zestawów zawierających akumulator na drugim końcu przewodów zarabiamy konektor do klem akumulatora. Po przecięciu przewodu można wykonać połączenie z panela do regulatora i z regulatora do akumulatora.

Zestawy z panelami 5W do 50W posiadają przewód LGY o przekroju 2.5 mm2. Zestawy z większymi panelami słonecznymi wyposażone są w przewód solarny odporny na promienie UV w podwójnej izolacji o średnicy 4 mm2. W każdym zestawie znajduje się 5 metrów przewodu czarnego oraz 5 metrów przewodu czerwonego. Możliwe jest przedłużenie przewodu dokupująć go tutaj (przewody solarne) w/g zasady. 2 m = 1 metr czerwonego i 1 metr czarnego. Zakupiony przewód zsumujemy i wykonamy żądaną odległość wraz z zaciśnięciem końcowej.


Cęgowa metoda pomiaru prądu

Category : Bez kategorii

Mierniki cęgowe są urządzeniami pomiarowymi umożliwiającymi pomiar prądów bez potrzeby rozwierania mierzonego obwodu. Klasyczny pomiar prądu wymaga podłączenia amperomierza (lub multimetru z zakresami prądowymi) szeregowo zmierzonym obwodem, co wiąże się z koniecznością jego rozwarcia .
Rozwieranie obwodu jest kłopotliwe, a często niebezpieczne lub wręcz niemożliwe do przeprowadzenia. Szczególnie cenna w zastosowaniu w energetyce i przemyśle jest możliwość pomiaru prądów podczas normalnej eksploatacji czy przebiegu procesów przemysłowych, właśnie przy wykorzystaniu metody cęgowej.
W celu wykonania pomiaru powinniśmy zacisnąć cęgi pomiarowe na przewodzie badanego obwodu
Dzięki zastosowaniu metody cęgowej przeprowadzane pomiary mają dużo wyższy poziom bezpieczeństwa
(zwłaszcza podczas pomiaru dużych prądów), możemy też mierzyć prądy zarówno o dużych, jak i małych wartościach, a także prądy upływowe.
Dla zapewnienia wiarygodnych pomiarów w warunkach przebiegów odkształconych duże znaczenie
ma zastosowanie mierników z pomiarem rzeczywistej wartości skutecznej (True RMS).
Oprócz pomiaru prądu metodą cęgową mierniki tego typu prawie zawsze są wyposażone w funkcje
pomiarowe typowe dla multimetrów lub specjalne. Producenci mierników cęgowych muszą spełnić określone warunki, aby ich wyroby odpowiadały wymogom sektora elektroenergetycznego.
Należą do nich:
 • wiarygodny pomiar w instalacjach elektrycznych z zawartością harmonicznych,
 • szybki i jednoznaczny odczyt pozwalający na prawidłowy pomiar w różnorodnych warunkach
 • pomiar wartości szczytowych,
 • zapewnienie możliwie wysokiego bezpieczeństwa pomiaru,
 • wygodna obsługa zarówno w ręka wicy ochronnej, jak i bez


Zakup modułu fotowoltaicznego

Moduły fotowoltaiczne to bardzo istotna i najdroższa część każdego systemu fotowoltaicznego. To w dużej mierze od ich jakości zależy uzysk energetyczny systemu PV i jego trwałość, stąd przy ich wyborze warto kierować się nie tylko ceną, ale należy także brać pod uwagę kilka innych aspektów, które pozwolą uniknąć ryzyka zakupu słabej jakości modułów.

 

Przy wyborze określonego typu i producenta modułów PV możemy kierować się następującymi przesłankami:

 • specyfikacja parametrów technicznych modułu (fizycznych i elektrycznych),
 • gwarancja i certyfikaty jakości posiadane przez produkt wystawione przez renomowane instytucje do tego uprawnione,
 • satysfakcja innych klientów i potwierdzone dane eksploatacyjne,
 • cena i dostępność,
 • certyfikaty jakości producenta (ISO 9000),
 • charakter właścicielski firmy i czas jej działania w biznesie PV.

Dostępne na rynku tanie moduły pochodzące z demontażu czy też te produkowane w Chinach stanowią dla wielu inwestorów istotną pokusę uzyskania większego zysku.

O modułach pochodzących z demontażu trudno jest się wypowiadać, gdyż ich stan mocno zależy od tego, jak długo i w jakich warunkach były eksploatowane. Transakcja tego typu może być jednak ryzykowna, gdyż pamiętać trzeba, że niektóre procesy degradacyjne zachodzące w modułach – takie jak PID, czyli degradacja wywołana napięciem czy LID – degradacja wywołana światłem, chociaż niewidoczne, mogą być już mocno zaawansowane.

Znalezione obrazy dla zapytania używany moduł fotowoltaiczny

Stosowane w dzisiejszych czasach materiały i lepsza konstrukcja modułów powodują, że są one znacznie bardzie odporne na wymienione mechanizmy degradacyjne niż moduły produkowane jeszcze kilka wcześniej. Uszkodzone mogą być również niektóre diody zamontowane w modułach. Tak więc, przy zakupie modułów tego typu warto bardzo dokładnie ocenić ich wygląd i przynajmniej wyrywkowo zmierzyć ich parametry elektryczne w kontrolowanych warunkach, a przed ponowną instalacją, z pewnością warto jest zapoznać się z ich historią, certyfikatami i gwarancją.

Spełnienie tych wymagań, szczególnie w przypadku dużej liczby nabywanych modułów, może więc w praktyce oznaczać znaczne koszty dodatkowe, co spowoduje, że ich niska cena przestanie być już atrakcyjna.

Nowe moduły też nie  są pozbawione wad. Dotyczy to najczęściej mniejszych, nierenomowanych producentów, których w samych Chinach jest kilkuset. Niestety, zdarzają się nierzadko firmy, które – nastawione na szybki zysk – często dopuszczają się zwykłych oszustw, których niedoświadczony użytkownik może nie dostrzec.

Znalezione obrazy dla zapytania moduł fotowoltaiczny

Należy zatem pamiętać, by kupowane przez nas moduły pochodziły ze sprawdzonego źródła, od firmy cieszącej się dobrą renomą a przy niepewnych informacjach warto zapoznać się z  ich historią, certyfikatami i gwarancją. Pozwoli to zaoszczędzić sporo pieniędzy, a także nerwów których nikt nam nie zwróci.


Rodzaje przewodów w automatyce

Przewody w automatyce to szerokie zagadnienie, w tym artykule zajmiemy się najpopularniejszymi przewodami które można spotkać w układach sterowniczych automatyki przemysłowej.

Przewody do czujników M8 i M12

Przewód z okrągłą wtyczką zakręcaną na złączu co zabezpiecza przed przypadkowym rozłączeniem. Połączenie charakteryzuje się niezawodnością i łatwością montażu.

M8 – występuje w wersji 3 pinowej i 4 pinowej, mogą posiadać końcówki kątowe, przeważnie od strony czujnika

M12 – charakteryzuje się tym samym co M8, jedyna różnica jest widoczna w rozmiarze

Przewody komunikacyjne

 

PROFIBUS – służą do łączenia w sieć różnych elementów automatyki, np. sterowników PLC, panelów HMI, repeaterów . Najczęściej spotykane w kolorze fioletowym. Kabel PROFIBUS zawiera dwa przewody do przesyłu danych i ekranowanie. Na jego końcach znajdują się wtyki DB-9

PROFINET – spotykany w kolorze zielonym, zakończony złączami RJ-45, służy do łączenia w sieć automatyki przemysłowej komunikującej się przez protokół PROFINET, np. sterowniki PLC  Siemensa  

Przewody silnikowe

 

KABEL Serwomotoru – spotykany w kolorze pomarańczowym, jest kablem o grubym przekroju ponieważ przepływa przez niego duży prąd zasilający silnik. Z jednej strony zakończony wtyczką z drugiej podłączony do zacisków w szafie elektrycznej, bądź zakończony inną wtyczką.


Energia. Zawsze. Wszędzie. Victron Energy

Category : Bez kategorii

Energia. Zawsze. Wszędzie. Victron Energy

Victron Energy istnieje na rynku już od 40 lat i jest rozpoznawalny na cały świecie jako profesjonalny dostawca rozwiązań dla systemów zasilania.

Jest holenderskim producentem szerokiej gamy urządzeń umożliwiających stworzenie kompletnego systemu zasilania.

Urządzenia są dedykowane przede wszystkim do następujących segmentów:

 • autonomiczne systemy zasilania (systemy wyspowe, off-grid),
 • samochodowy,
 • jachtowy,
 • przemysłowy,
 • urządzeń mobilnych,
 • telekomunikacyjny,

Głównymi założeniami projektów wszystkich produktów firmy Victron Energy jest:

 • wysoka sprawność,
 • mały rozmiar,
 • mała waga,
 • wytrzymałość,
 • wysoka kategoria ochrony IP,
 • cicha praca,
 • redukcja kosztów.

Dzięki powyższym cechom Victron Energy zapewnia produkty najwyższej jakości i funkcjonalności w przystępnej cenie.

Poniżej zapoznacie się z urządzeniami tej firmy.

 • Ładowarki

Ładowarka Phoenix (na zdj. poniżej) to jeden z flagowych produktów firmy.

Inteligentna 4-etapowa charakterystyka ładowania: bulk (ładowanie maksymalnym prądem) – absorption (ładowanie absorpcyjne przy stałym napięciu) – float – storage (ładowanie konserwujące utrzymujące akumulator naładowany w pełni i ograniczające straty wody destylowanej). Dwa wyjścia o pełnym natężeniu znamionowym i jedno wyjście 4 A. Wejście uniwersalne 90 – 265 V, 50/60 Hz. Ładowarkę Phoenix wyposażono w sterowany mikroprocesorem system adaptacyjnego zarządzania stanem akumulatorów, który można skonfigurować odpowiednio do różnych typów akumulatorów. Funkcja „adaptacji” automatycznie dostosowuje proces ładowania w zależności od sposobu użytkowania akumulatora.

 • Przemienniki częstotliwości

Inwerter Phoenix

Sygnał wyjściowy w postaci czystej sinusoidy, wysoka moc szczytowa i duża wydajność. Połączenie technologii wysokich częstotliwości i częstotliwości linii zapewnia jak najlepsze osiągi w obu aspektach. Dostępne modele od 150 VA do 3000 VA na moduł.

Możliwość dostosowania wielkości: możliwe podłączenie do sześciu inwerterów Phoenix 3000 w konfiguracji jednofazowej, split-phase i trójfazowej.

Dostępne dwa nowe modele: 12V 800 VA oraz 12V 1200 VA
Nowy, udoskonalona konstrukcja, bardzo wysoka moc szczytowa.

Dodatkowe cechy modeli:
800 VA: Zwiększony parametr mocy szczytowej
1200 VA: Niezwykle zwarta obudowa.

 • Akumulatory

Akumulaor litowy 12.8 V& 25,6V Smart

Zintegrowana funkcja wyrównywania ogniw
Można łączyć szeregowo i równolegle
Aplikacja Bluetooth jest dostępna do monitorowania napięcia i temperatury komórki

 • Solarne regulatory ładowania

SmartSolar MPPT

Ładowarka solarna zbiera energię z paneli fotowoltaicznych i magazynuje ją w akumulatorach. Dzięki zastosowaniu najnowszej i najszybszej technologii ładowarka SmartSolar maksymalizuje ilość pozyskiwanej energii i przesyła ją w inteligentny sposób w celu pełnego naładowania akumulatorów w jak najkrótszym czasie. SmartSolar zachowuje akumulator w dobrym stanie, wydłużając okres jego eksploatacji.

 • Panele fotowoltaiczne

• Niski współczynnik napięcie-temperatura zapewniający dużą wydajność pracy w wysokich temperaturach.
• Wyjątkowo wysoka czułość świetlna na całej powierzchni panelu słonecznego, pozwalająca na pracę przy niskim poziomie światła.
• 25 lat gwarancji na moc wyjściową i poprawne funkcjonowanie urządzenia.
• 5 lata gwarancji na materiały i jakość wykonania. Wodoszczelna, wielofunkcyjna skrzynka podłączeniowa, zapewniająca wysoki poziom bezpieczeństwa.
• Diody bocznikujące o wysokiej wydajności, chroniące przed efektami prądów zwrotnych w przypadku częściowego zacienienia panelu.
• Zaawansowany system obudowy EVA (etylen / octan winylu) z trójwarstwową powierzchnią tylną, spełniający najostrzejsze wymagania bezpieczeństwa dla urządzeń pracujących pod wysokim napięciem.
• Wytrzymała rama z anodyzowanego aluminium, pozwalająca na prosty montaż paneli na dachu przy użyciu standardowych systemów mocowań.
• Najwyższej jakości hartowane szkło o wysokiej przepuszczalności świetlnej, zapewniające sztywność paneli i odporność na stłuczenie.
• Gotowy system przewodów elektrycznych ze złączkami PV-ST01.

Dodatkowo firma w swojej ofercie posiada także:

 • Kombinacja przemiennników częstotliwości z ładowarką
 • Transformatory izolacyjne
 • Izolatory baterii
 • Monitory baterii
 • Konwertery
 • Akcesoria
 • i wiele innych

Efektywność energetyczna – sposób na oszczędność

Efektywność energetyczna, czyli po prostu oszczędzanie energii, to kwestia o coraz większym znaczeniu w przemyśle oraz gospodarce. To także realne źródło oszczędności. W polskich przedsiębiorcach mamy jednak wiele do nadrobienia. Blisko 70% energii zużywanej w budynkach pochłania ogrzewanie, dlatego warto zadbać o szczelne drzwi i okna oraz odpowiednio grube ściany. Należy przy tym jednak pamiętać, że działania te nie mogą odbyć się kosztem pogorszenia komfortu i utraty wentylacji pomieszczeń.

Wśród sprzętów domowych jednym z największych „pożeraczy” prądu jest lodówka. Decydując się zatem na zakup nowych urządzeń należy więc zwracać uwagę na etykietę informującą o klasie energetycznej sprzętu, czyli mówiąc wprost – o ilości pobieranej przez nie energii.

Efektywność energetyczna, czyli oszczędzanie energii powinno polegać przede wszystkim na jej racjonalnym lub jak najbardziej optymalnym zużyciu, a nie na odmawianiu sobie podstawowych wygód takich jak ciepło w domu, oświetlenie czy gotowanie potraw.

W ciągu ostatnich 10 lat w Polsce dokonał się ogromny postęp w zakresie efektywności energetycznej. Coraz częściej uświadamiamy sobie, że mniejsza produkcja energii to mniejsze zanieczyszczenie i zniszczenie środowiska naturalnego.

Racjonalne wykorzystanie istniejących zasobów energetycznych a co za tym idzie poprawa efektywności energetycznej w perspektywie wzrastającego zapotrzebowania na energię, są obszarami, do których Polska przywiązuje wielką wagę. Walka ze zmianami klimatycznymi zaczyna się w domach i to już teraz, bowiem w nowoczesnym społeczeństwie to właśnie budynki są głównymi odbiorcami energii. Oszczędzanie energii poprzez gaszenie światła, korzystanie z energooszczędnych urządzeń i żarówek pozwala zaoszczędzić na rocznych kosztach energii oraz obniżyć emisję CO2, zaś dobra izolacja i nowoczesne okna są jednymi spośród wielu środków redukcji emisji i wysokości rachunków.

Efektywność energetyczna należy do najbardziej opłacalnych sposobów zwiększenia bezpieczeństwa dostaw energii oraz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i innych zanieczyszczeń. Pod wieloma względami efektywność energetyczną można postrzegać jako największe źródło energii, jakim dysponuje Europa.

Praktycznie w każdym obszarze działalności możemy znaleźć rozwiązania którą pozwolą nam na wzrost efektywności energetycznej.
Od wielu lat produkujemy oświetlenie LED które jest niezrównane jeśli weźmiemy jakość, żywotność i oszczędność energii.

Brak zainteresowania kwestią efektywności elektrycznej może oznaczać błąd w podejmowaniu długoterminowych decyzji.
Warto dlatego iść za przykładem wielu branż które od dłuższego czasu monitorują efektywność elektryczną na poziomie pojedynczego wyprodukowanego komponentu.

Świadomość tego typu procesów jest bardzo istotna szczególnie latem, gdy sieć energetyczna jest przeciążona wysokimi temperaturami. Należy pamiętać by nie bagatelizować BlackOutów czyli utrat napięcia w sieci elektrycznej na znacznym obszarze które w przypadku domu lub też przedsiębiorstwa wiąże się z dodatkowymi problemami oraz niezliczoną ilością nerwów.

Znalezione obrazy dla zapytania efektywność energetyczna

 


 • -

Złączki instalacyjne WAGO

Category : Bez kategorii

Ludzie są z reguły leniwi i lubią upraszczać sobie życie, w szczególności inżynierowie którzy potrafią  czasochłonne bądź powtarzalne czynności sprowadzić do minimum. Wydaje nam się że takim podejściem kierowała się firma WAGO która wymyśliła szybkozłączki instalacyjne upraszczajace codzienne życie elektryków, automatyków  i elektroinstalatorów.

Wszyscy znamy klasyczne złączki kablowe które trzeba było przykręcać płaskim śrubokrętem aby zamocować przewód. Używając złączek WAGO mamy ten problem z głowy, wystarczy włożyć kabel zacisnąć i to wszystko !

W asortymencie firmy możemy spotkać różne rodzaje złączek w zależności od zastosowań.

Najpopularniejsze są złączki instalacyjne compact widoczne na zdjęciu poniżej. Wystarczy odchylić pomarańczowe dźwignie i możemy jeden sygnał/potencjał  połączyć bądź rozdzielić  na trzy, bądź pięć w zależności od rozmiaru złączki.

Zero przykręcania, prosty i szybki montaż.

 

A co jeśli chcemy połączyć tylko dwa przewody ? Z pomocą przychodzi złączka 2- przewodowa, wystarczy przycisnąć, włożyć przewody i to wszystko :

Przerwany przewód ? Na to też jest rozwiązanie : złączka serwisowa. Dźwignie mocujące przewody są umieszczone po przeciwnych stronach więc można łatwo połączyć przerwany przewód:

 


 • -

Monitorowanie wydajności systemu fotowoltaicznego

Category : Bez kategorii

Nowoczesna energetyka opiera się na pozyskiwaniu energii wytwarzanej głównie z instalacji fotowoltaicznych.
Jest to bardziej ekonomiczne niż generowanie energii w stacji centralnej.

Konieczne jest utrzymywanie rezerw mocy, magazynowanie energii, a przede wszystkim stałe monitorowanie systemów, aby móc sprawnie sterować systemem elektroenergetycznym.

Znalezione obrazy dla zapytania panele fotowoltaiczne

Jednym z nowszych narzedzi do kontroli i monitorowania procesów, jest  SCADA.

Narzędzie to cechuje się otwartą architekturą, dużą liczbą sterowników oraz skalowalnością.

System ten charakteryzuje się  dużymi możliwościami komunikacyjnymi i  wizualizacją procesów. Daje to możliwość sterowania procesami łączeniowymi i pozwala  modyfikować istniejący system.

Sekwencje sterownicze są zarządzane za pomocą systemu SCADA

Pozwala on na wykrywanie usterek, lokalizację, eliminację oraz przywracanie zasilania (FDIR).

Sekwencje te wykryją i zlokalizują usterkę, zainicjują procesy łączeniowe na czas trwania zakłóceń w systemie elektroenergetycznym, a następnie przywrócą zasilanie nieuszkodzonych fragmentów sieci za pośrednictwem podstacji, a także alternatywnych źródeł, jeśli są dostępne.
Algorytmy pracują w ten sposób, by bezpiecznie zminimalizować czas trwania i zasięg błędu, dzięki czemu znacznie poprawiają parametry wskaźników SAIDI i SAIFI.

Czym są te wskaźniki:

-SAIDI to wskaźnik średniego czasu trwania przerwy w dostawie energii elektrycznej

natomiast

-SAIFI to wskaźnik przeciętnej systemowej przerwy w dostawie energii elektrycznej

 

Ważne jest również automatyczne sprawdzenie poziomu naładowania sprzętu i ograniczeń termicznych w celu ustalenia, czy transfer energii jest bezpieczny.

 

KOMUNIKACJA

Odbywa się przy użyciu standardowych protokołów, takich jak IP i bezpieczny system Ethernet LAN

KORZYŚCI

 • wyższą wydajność
 • poprawione bezpieczeństwo dostaw
 • unikanie nadmiernej mocy zainstalowanej
 • lepsze zarządzanie obciążeniem szczytowym
 • zmniejszenie strat sieci
 • odroczenie kosztów funkcjonowania infrastruktury sieci rozdzielczej
 • poprawa jakości energii
 • zwiększona niezawodność i monitoring środowiska

System SCADA potrafi zapisać każdy problem i włączyć sygnalizację alarmową, by ułatwić operatorom pracę przez co mogą oni szybciej naprawić lub wymienić komponenty bądź dostroić proces działania instalacji.

 

Poza branża energetyczną oprogramowanie SCADA wykorzystuje się w:

 • automatyce budynkowej
 • infrastrukturze (zarządzanie mostami, tunelami, sieciami autostrad)
 • branży transportowej
 • systemach oczyszczania i dystrybucji wody
 • przemyśle

Znalezione obrazy dla zapytania panele fotowoltaiczne