Efektywność energetyczna, czyli po prostu oszczędzanie energii, to kwestia o coraz większym znaczeniu w przemyśle oraz gospodarce. To także realne źródło oszczędności. W polskich przedsiębiorcach mamy jednak wiele do nadrobienia. Blisko 70% energii zużywanej w budynkach pochłania ogrzewanie, dlatego warto zadbać o szczelne drzwi i okna oraz odpowiednio grube ściany. Należy przy tym jednak pamiętać, że działania te nie mogą odbyć się kosztem pogorszenia komfortu i utraty wentylacji pomieszczeń.
Wśród sprzętów domowych jednym z największych „pożeraczy” prądu jest lodówka. Decydując się zatem na zakup nowych urządzeń należy więc zwracać uwagę na etykietę informującą o klasie energetycznej sprzętu, czyli mówiąc wprost – o ilości pobieranej przez nie energii.
Racjonalne Zużycie Energii
Efektywność energetyczna, czyli oszczędzanie energii powinno polegać przede wszystkim na jej racjonalnym lub jak najbardziej optymalnym zużyciu, a nie na odmawianiu sobie podstawowych wygód takich jak ciepło w domu, oświetlenie czy gotowanie potraw.
W ciągu ostatnich 10 lat w Polsce dokonał się ogromny postęp w zakresie efektywności energetycznej. Coraz częściej uświadamiamy sobie, że mniejsza produkcja energii to mniejsze zanieczyszczenie i zniszczenie środowiska naturalnego.
Poprawa Efektywności Energetycznej
Racjonalne wykorzystanie istniejących zasobów energetycznych a co za tym idzie poprawa efektywności energetycznej w perspektywie wzrastającego zapotrzebowania na energię, są obszarami, do których Polska przywiązuje wielką wagę. Walka ze zmianami klimatycznymi zaczyna się w domach i to już teraz, bowiem w nowoczesnym społeczeństwie to właśnie budynki są głównymi odbiorcami energii. Oszczędzanie energii poprzez gaszenie światła, korzystanie z energooszczędnych urządzeń i żarówek pozwala zaoszczędzić na rocznych kosztach energii oraz obniżyć emisję CO2, zaś dobra izolacja i nowoczesne okna są jednymi spośród wielu środków redukcji emisji i wysokości rachunków.
Efektywność Energetyczna – Co To Jest?
Efektywność energetyczna należy do najbardziej opłacalnych sposobów zwiększenia bezpieczeństwa dostaw energii oraz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i innych zanieczyszczeń. Pod wieloma względami efektywność energetyczną można postrzegać jako największe źródło energii, jakim dysponuje Europa.
Praktycznie w każdym obszarze działalności możemy znaleźć rozwiązania którą pozwolą nam na wzrost efektywności energetycznej.
Od wielu lat produkujemy oświetlenie LED które jest niezrównane jeśli weźmiemy jakość, żywotność i oszczędność energii.
Brak zainteresowania kwestią efektywności elektrycznej może oznaczać błąd w podejmowaniu długoterminowych decyzji.
Warto dlatego iść za przykładem wielu branż które od dłuższego czasu monitorują efektywność elektryczną na poziomie pojedynczego wyprodukowanego komponentu.
Świadomość tego typu procesów jest bardzo istotna szczególnie latem, gdy sieć energetyczna jest przeciążona wysokimi temperaturami. Należy pamiętać by nie bagatelizować BlackOutów czyli utrat napięcia w sieci elektrycznej na znacznym obszarze które w przypadku domu lub też przedsiębiorstwa wiąże się z dodatkowymi problemami oraz niezliczoną ilością nerwów.