Czy mikroinwerter może zastąpić tradycyjny falownik?

Od pewnego czasu mikroinwertery fotowoltaiczne zyskały uznanie wśród instalatorów. To małe, kompaktowe urządzenia potocznie nazywane mikrofalownikami, przeznaczone są do pracy z 1,2 lub 4 panelami fotowoltaicznymi. Niewielkie wymiary mikroinwertera sprawiają wrażenie że sprawdzi się jedynie w małych domowych instalacjach, ale posiada niebywałą zaletę pracy modułowej. Oznacza to że istnieje możliwość zastosowania kilku bądź nawet kilkunastu mikrofalowników w jednej instalacji fotowoltaicznej. Każde urządzenie pracuje niezależnie, gwarantując maksymalną wydajność. Czym jeszcze się wyróżniają na tle klasycznego falownika? Jakie mają wady?

Co wyróżnia mikroinwertery fotowoltaiczne?

Mikroinwertery fotowoltaiczne Hoymiles to najbardziej uznane urządzenia na rynku. Charakteryzują się niskim prądem rozruchowym wynoszącym 22V. Ponadto posiadają wbudowaną antenę, wzmacniającą sygnał komunikacji z serwerem. Do połączenia z siecią, wymagany jest transmiter DTU. Taki zestaw urządzeń umożliwia całkowitą kontrolę nad instalacją fotowoltaiczną. Monitorowana jest cała instalacja, oraz każdy moduł z osobna. W przypadku wystąpienia awarii, w szybki sposób jesteśmy w stanie zlokalizować miejsce usterki, co zdecydowanie skraca czas naprawy systemu. Podłączenie tylko kilku modułów do mikroinwertera sprawia że są zdecydowanie mniej obciążone niż standardowe inwertery. Dlatego wyróżniają się dłuższą żywotnością. Ponadto w przypadku awarii mikrofalownika można go w bardzo prosty i szybki sposób wymienić, jest to zdecydowanie mniejszy koszt niż w przypadku wymiany klasycznego falownika.

Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej? Coraz większa liczba urządzeń elektrycznych

Rozwój technologiczny przyczynił się do wzrostu urządzeń elektrycznych w gospodarstwie domowym, a przez to wzrosło zapotrzebowanie energetyczne. W przypadku systemów z klasycznym falownikiem, rozszerzenie instalacji fotowoltaicznej może wiązać się z konieczność wymiany całego falownika, dostosowanego do nowych warunków. Może okazać się to bardzo kosztowną operacją. W przypadku instalacji opartej na mikroinwerterach, wystarczy dokupienie kolejnego mikrofalownika i podłączenie go do rozbudowanego systemu paneli. Jest to dużo mniejszy koszt niż wymiana centralnego inwertera. Dlatego jeżeli planujesz w przyszłości wzrost liczby urządzeń elektrycznych, warto rozważyć instalację opartą na mikroinwerterach.

Mikroinwerter fotowoltaiczny Hoymiles przedstawienie urządzenia

Kto powinien się zdecydować na mikroinwertery?

Mikroinwertery dzięki niezależnej pracy, rekomendowane są głównie do małych instalacji, w miejscach zacienionych. Jednakże ze względu na łatwość rozbudowy, coraz większa liczba dużych inwestorów myśląc przyszłościowo, decyduje się na wybór mikroinwerterów. W przypadku dobrze nasłonecznionych miejsc, polecamy klasyczny inwerter. Będzie to inwestycja bardziej ekonomiczna, dzięki temu koszt instalacji szybciej się zwróci. Przed zakupem systemu fotowoltaicznego, warto również rozeznać temat prawny montażu instalacji.