Rekuperacja to wentylacja pomieszczeń z odzyskiem ciepła polegająca na usunięciu powietrza z wewnątrz pomieszczenia i odzyskaniem z niego największej ilości ciepła oraz dostarczeniu świeżego powietrza do pomieszczeń i jednoczesnym ogrzaniu go właśnie tym ciepłem, które udało się odzyskać z powietrza usuwanego z pomieszczenia. Np. Ilość ciepłego, wilgotnego zużytego powietrza jest usuwana z łazienek i kuchni. Powietrze zużyte oddaje swoją energię (zimą ciepło, latem chłód) do świeżego powietrza wchodzącego z zewnątrz nie mieszając się z nim.
Rekuperacja – Geneza
Rekuperacja ma swój początek od rozwoju przemysłu budowlanego – stosowaniu ociepleń domów, coraz szczelniejszych okien, które zaczeły powodować że cyrkulacja powietrza w budynkach stałą się coraz mniejsza. Stosowane 10 -15 lat temu technologie pozwalały na dopływ świeżego powietrza do budynków poprzez naturalne nieszczelności okien i drzwi, a także nieszczelności murów.
Obecne technologie jak np. ocieplanie styropianem i innymi materiałami budowlanymi, powodują praktycznie znikomą cyrkulację powietrza, dlatego często spotykami się z problemem pleśni wilgoci oraz zaduchu. Bardzo często chcemy zaoszczędzić na kosztach ogrzewania, więc odcinamy dopływ świeżego, zazwyczaj bardzo zimnego powietrza z zewnątrz.
Po niedługim czasie, aby pozbyć się wynikłych z tego problemów montujemy w oknach nawiewniki. Tak więc najpierw wydajemy sporo pieniędzy na uszczelnienie okien, by później wydać następną sporą kwotę na ich rozszczelnienie, dzięki czemu z mocno odchudzonym portfelem tak naprawdę wracamy do punktu wyjścia. Budując nowy dom, staramy się aby był on jak najbardziej komfortowy i aby nasza rodzina czuła się w nim zdrowo. Dążymy do tego, aby dom ten był energooszczędny i w tym celu kupujemy szczelne okna, ocieplamy ściany, inwestujemy nie małe pieniądze w wysoko-sprawny system ogrzewania.
W naszym domu coraz częściej zastanawiamy się, dlaczego szyby pokryte są parą wodną, na ścianach zaczyna wychodzić grzyb, a rano czujemy się zmęczeni i nasze samopoczucie pozostawia wiele do życzenia. Próbujemy poprawić więc komfort naszego mieszkania otwierając okna, wietrząc pomieszczenia, a nasze zaplanowane oszczędności tym sposobem bezpowrotnie wraz z ciepłym powietrzem wylatują za okno. Zaczynamy zastanawiać się, czy to przypadkiem nie miało być trochę inaczej. Nasz dom budowany w nowej technologii trzeba w pewnym stopniu rozszczelnić. Jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest rekuperacja, czyli system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.
Podsumowując, rekuperacja zapewnia ciągłą obecność w domu świeżego powietrza bez konieczności otwierania okien, o każdej porze roku, oszczędności na ogrzewaniu budynku (nawet do 50%), duże oszczędności na montażu systemu grzewczego, szczególnie pompy ciepła (budynek z rekuperacją ma dużo niższe zapotrzebowanie energetyczne), filtrowanie powietrza nawiewanego, dzięki czemu duża część zanieczyszczeń (kurz, owady) zatrzymywana jest na filtrze.