Systemy Zintegrowane z Budynkiem BIPV

Systemy BIPV (Building Intergrated Photovoltaics) to systemy fotowoltaiczne zintegrowane z budynkami. Pozwalają na połączenie systemu wytwarzającego energię elektryczną z budynkami np. damami jednorodzinnymi. Ma zastosowanie wszędzie tam gdzie nie ma miejsca na instalacje fotowoltaiczne innego typu.

Systemy BIPV to elementy konstrukcyjne budynku np. dachówki (fotowoltaiczne), które wytwarzają energię elektryczną. Energia wytworzona przez dachówki fotowoltaiczne podobnie jak panele PV zostaje przekazywana do akumulatorów lub do inwertera solarnego, który zamienia tą energię na napięcie zmienne. Jak wiadomo napięcie to przekazywane jest przekazywane do budynku, w którym lub na którym została wytworzona.

BIPV – Konstrukcja

Systemy BIPV zazwyczaj są konstruowane równolegle z budową budynku. Elementy systemu BIPV tj pozwalają uniknąć dodatkowych kosztów w związku z pokryciami elewacyjnymi lub dachowymi, – samym zakupem jak i jego montażem. Np. kupując dachówkę na dom jednorodzinny bierze się pod uwagę różnicę kosztów elementu z ogniwem fotowoltaicznym z klasyczną dachówką. Poza tym zastosowanie systemów BIPV niesie za sobą inne korzyści, np. poprawia bilans energetyczny i zwiększa walory estetyczne. Obecnie w Polsce stają się bardzo popularne i często montowane dachówki z ogniwami fotowoltaicznymi. I raczej staje się to normą, że producenci na te dachówki dają 50 lat gwarancji.

Ujęcie prywatnego domu położonego w dolinie z panelami słonecznymi na dachu

Systemy Zintegrowane z Budynkami BIPV – Podział

  1. Systemy zintegrowane z fasadą budynków. Projektuje się je w postaci fasady zimnej, ciepłej lub fasady podwójnej,
  2. Systemy na fasadzie lub na dachu budynku,
  3. Systemy zintegrowane z dachem np. dachówki z ogniwami fotowoltaicznymi,

Również stają się bardzo popularne systemy BIPV montowane w oknach. Należy jeszcze dodać, że wydajność energetyczna elementów systemu BIPV zależy od inwerterów fotowoltaicznych.