Typy Instalacji Fotowoltaicznych

Jaki typ instalacji wybrać np. do swojego domu jednorodzinnego: wyspowy (autonomiczny) czy sieciowy?

Typy Instalacji Fotowoltaicznych – Typ Wyspowy

Instalacje wyspowe stosowane są raczej do wytwarzania energii dla własnych potrzeb. Bardzo często instalowany jest tam gdzie nie ma dostępu lub raczej gdzie dostęp do sieci energetycznej jest utrudniony. Instalacja wyspowa może być podłączona do sieci energetycznej ale w tej sytuacji instalacja fotowoltaiczna będzie tylko pobierać energię elektryczną (w przypadku np. jej braku) a nie oddawać nadwyżkę. Energia w tej sytuacji gromadzona jest w bateriach akumulatorów.

Typy Instalacji Fotowoltaicznych – Typ Sieciowy

Instalacja sieciowa to instalacja podłączona do sieci energetycznej. W tej sytuacji energia wytworzona przez system fotowoltaiczny w pierwszej kolejności konsumowana jest np. przez gospodarstwo domowe a jeśli w danej chwili energia nie jest wykorzystywana to oddawana jest (przez inwerter) do właśnie sieci energetycznej. W tym rodzaju sieci zostaje wykorzystywany tzw. licznik dwukierunkowy, który zlicza energię oddawaną do sieci energetycznej jak i energię pobieraną z niej. Przeciętne gospodarstwo domowe zużywa od 20 do 30% energii wytworzonej przez system fotowoltaiczny, reszta energii wytworzonej oddawana jest do sieci energetycznej.

W chwili obecnej minusem instalacji sieciowej jest to, że energia oddawana do sieci kosztuje 16 gr/kW natomiast koszt energii pobieranej z sieci to 60 gr/kW. Niemniej jednak i tak jest korzystniej finansowo zainstalować system sieciowy niż wyspowy. Kolejnym plusem instalacji sieciowej jest również to, że energia wytworzona może być wykorzystywana np. do ogrzewania wody w domach jednorodzinnych. Jest to coraz powszechniej stosowane.

W instalacjach sieciowych jest również i taka opcja aby podłączyć do niej akumulatory np. po to aby zwiększyć ilość energii do własnego zapotrzebowania. Średni koszt instalacji np. w domach jednorodzinnych to 6000 zł/kW. Moc instalacji w domu wynosi nie więcej niż 3 kW. Panele fotowoltaiczne o powierzchni 7-8 m2 wytwarzają 1kW energii w nie zacienionym miejscu.