Na jakie moduły fotowoltaiczne powinniśmy się decydować przy projektowaniu instalacji fotowoltaicznych w budynkach ?
Przede wszystkim przy dokonywaniu wyboru modułów musimy mieć określone do jakiego rodzaju instalacji fotowoltaicznej będą zastosowane ów moduły. Czy będzie to instalacja dołączona do sieci on-grid czy instalacja autonomiczna (samodzielna) off-grid. Podstawowymi warunkami są: wymagana moc nominalna, np. dla domu jednorodzinnego od 2 do 4kW oraz miejsce gdzie będą montowane panele np. dach o określonym nachyleniu.
Różne rodzaje modułów pracują inaczej w różnych warunkach zmiennego nasłonecznienia lub zacienienia i to również trzeba mieć na uwadze przy wyborze modułów fotowoltaicznych. Np. ogniwa cienkowarstwowe produkują więcej energii przy lekkim nasłonecznieniu niż ogniwa krystaliczne.
Przy dokonywaniu wyboru paneli PV należy jeszcze kierować się bardzo ważnymi względami a mianowicie: czy moduł posiada określone certyfikaty spełnionych norm, jakości wykonania modułów, okresu gwarancyjnego, który powinien wynosić od 25 do 30 lat, różnego rodzaju zabezpieczeniami w tym najważniejszego zabezpieczenia przed zacienieniem. Można tutaj jeszcze dodać, że moduły PV, które zawierają ramę mają większą możliwość łączenia (integracji) w sieci natomiast moduły bez ramy są lepiej oczyszczane przez śnieg i deszcz.
Przyjmuje się, że w Polsce moduły (skierowane na południe) o mocy 1kWp wytworzą w ciągu roku od 900 do 110kWh energii elektrycznej. Wpływ na ilość wytwarzanej energii elektrycznej mają następujące czynniki: przede wszystkim miejsce zainstalowania PV, kierunek padania promieni słonecznej oraz brak zacienienia.
Moduły Fotowoltaiczne – Rodzaje
Obecnie na rynku modułów PV to 85% z nich jest zbudowana z krzemu, których wyróżnia się 3 grupy:
- Panele PV monokrystaliczne – charakteryzuje je sprawność w przedziale od 18 do 22%. Ich cena niestety jest wysoka,
- Panele PV polikrystaliczne – charakteryzuje je sprawność w przedziale od 14 do 18%. Posiadają charakterystyczny granatowy kolor,
- Panele PV amorficzne – charakteryzuje je sprawność w przedziale od 6 do 10%. Posiadają charakterystyczny bordowy kolor.