Zakup Modułu Fotowoltaicznego

Moduły fotowoltaiczne to bardzo istotna i najdroższa część każdego systemu fotowoltaicznego. To w dużej mierze od ich jakości zależy uzysk energetyczny systemu PV i jego trwałość, stąd przy ich wyborze warto kierować się nie tylko ceną, ale należy także brać pod uwagę kilka innych aspektów, które pozwolą uniknąć ryzyka zakupu słabej jakości modułów.

Zakup Modułu PV – Na Co Zwracać Uwagę?

Przy wyborze określonego typu i producenta modułów PV możemy kierować się następującymi przesłankami:

  • Specyfikacja parametrów technicznych modułu (fizycznych i elektrycznych),
  • Gwarancja i certyfikaty jakości posiadane przez produkt wystawione przez renomowane instytucje do tego uprawnione,
  • Satysfakcja innych klientów i potwierdzone dane eksploatacyjne,
  • Cena i dostępność,
  • Certyfikaty jakości producenta (ISO 9000),
  • Charakter właścicielski firmy i czas jej działania w biznesie PV.

Moduły z Demontażu i No Name

Dostępne na rynku tanie moduły pochodzące z demontażu czy też te produkowane w Chinach stanowią dla wielu inwestorów istotną pokusę uzyskania większego zysku.

O modułach pochodzących z demontażu trudno jest się wypowiadać, gdyż ich stan mocno zależy od tego, jak długo i w jakich warunkach były eksploatowane. Transakcja tego typu może być jednak ryzykowna, gdyż pamiętać trzeba, że niektóre procesy degradacyjne zachodzące w modułach – takie jak PID, czyli degradacja wywołana napięciem czy LID – degradacja wywołana światłem, chociaż niewidoczne, mogą być już mocno zaawansowane.

Stosowane w dzisiejszych czasach materiały i lepsza konstrukcja modułów powodują, że są one znacznie bardzie odporne na wymienione mechanizmy degradacyjne niż moduły produkowane jeszcze kilka wcześniej. Uszkodzone mogą być również niektóre diody zamontowane w modułach. Tak więc, przy zakupie modułów tego typu warto bardzo dokładnie ocenić ich wygląd i przynajmniej wyrywkowo zmierzyć ich parametry elektryczne w kontrolowanych warunkach, a przed ponowną instalacją, z pewnością warto jest zapoznać się z ich historią, certyfikatami i gwarancją.

Spełnienie tych wymagań, szczególnie w przypadku dużej liczby nabywanych modułów, może więc w praktyce oznaczać znaczne koszty dodatkowe, co spowoduje, że ich niska cena przestanie być już atrakcyjna.

Nowe moduły też nie  są pozbawione wad. Dotyczy to najczęściej mniejszych, nierenomowanych producentów, których w samych Chinach jest kilkuset. Niestety, zdarzają się nierzadko firmy, które – nastawione na szybki zysk – często dopuszczają się zwykłych oszustw, których niedoświadczony użytkownik może nie dostrzec.

Należy zatem pamiętać, by kupowane przez nas moduły pochodziły ze sprawdzonego źródła, od firmy cieszącej się dobrą renomą a przy niepewnych informacjach warto zapoznać się z  ich historią, certyfikatami i gwarancją. Pozwoli to zaoszczędzić sporo pieniędzy, a także nerwów których nikt nam nie zwróci.