W dzisiejszym krótkim artykule przedstawię zasadę działania oraz zalety instalacji fotowoltaicznych współpracujących z siecią. Instalacje on-grid stanowią około 96 % ogółu instalacji fotowoltaicznych na świecie. Najczęściej takie systemy są spotykane na obszarach miejskich i w strefach uprzemysłowionych. Podstawową częścią systemu, podobnie jak w każdej innej instalacji jest moduł fotowoltaiczny(na temat budowy moduły i jego własności zachęcam do przeczytania poprzedniego wpisu).
Moduły połączone są ze sobą przewodami elektrycznymi. W systemie on-grid wszystkie przewody prowadzące od modułów są przyłączone do jednej skrzynki przyłączeniowej, a ta z kolei jest połączona z siecią przez inwerter. Inwerter zamienia prąd stały DC na zmienny AC, ale także monitoruje i nadzoruje pracę całego systemu fotowoltaicznego. Niektóre inwertery wyposażone są w system śledzenia maksymalnego punktu maksymalnej mocy, który odbiera z modułów napięcie i prąd o jak najwyższych wartościach, żeby uzyskać maksymalną ilość energii.
Instalacje On-grid – Zalety
- Modułowa budowa: można zacząć od małej instalacji i później ją rozbudować.
- Niepotrzebny żaden zasobnik energii ponieważ prąd jest natychmiast odbierany
przez sieć energetyczną, akumulatory są zbędne. - Praktyczna bezobsługowość: instalacje fotowoltaiczne, współpracujące z siecią, nie posiadają żadnych części ruchomych, nie podlegają zużyciu i nie wymagają obsługiwania.
- Atrakcyjne warunki ramowe: oddawanie prądu solarnego do sieci uregulowane jest przez umowę z zakładem energetycznym, a wysokość wynagrodzenia jest zapewniona przez uregulowania ustawowe, np. ustawę o energiach odnawialnych (EEG).