• -

Rodzaje przewodów w automatyce

Przewody w automatyce to szerokie zagadnienie, w tym artykule zajmiemy się najpopularniejszymi przewodami które można spotkać w układach sterowniczych automatyki przemysłowej.

Przewody do czujników M8 i M12

Przewód z okrągłą wtyczką zakręcaną na złączu co zabezpiecza przed przypadkowym rozłączeniem. Połączenie charakteryzuje się niezawodnością i łatwością montażu.

M8 – występuje w wersji 3 pinowej i 4 pinowej, mogą posiadać końcówki kątowe, przeważnie od strony czujnika

M12 – charakteryzuje się tym samym co M8, jedyna różnica jest widoczna w rozmiarze

Przewody komunikacyjne

 

PROFIBUS – służą do łączenia w sieć różnych elementów automatyki, np. sterowników PLC, panelów HMI, repeaterów . Najczęściej spotykane w kolorze fioletowym. Kabel PROFIBUS zawiera dwa przewody do przesyłu danych i ekranowanie. Na jego końcach znajdują się wtyki DB-9

PROFINET – spotykany w kolorze zielonym, zakończony złączami RJ-45, służy do łączenia w sieć automatyki przemysłowej komunikującej się przez protokół PROFINET, np. sterowniki PLC  Siemensa  

Przewody silnikowe

 

KABEL Serwomotoru – spotykany w kolorze pomarańczowym, jest kablem o grubym przekroju ponieważ przepływa przez niego duży prąd zasilający silnik. Z jednej strony zakończony wtyczką z drugiej podłączony do zacisków w szafie elektrycznej, bądź zakończony inną wtyczką.


 • -

Energia. Zawsze. Wszędzie. Victron Energy

Category : Bez kategorii

Energia. Zawsze. Wszędzie. Victron Energy

Victron Energy istnieje na rynku już od 40 lat i jest rozpoznawalny na cały świecie jako profesjonalny dostawca rozwiązań dla systemów zasilania.

Jest holenderskim producentem szerokiej gamy urządzeń umożliwiających stworzenie kompletnego systemu zasilania.

Urządzenia są dedykowane przede wszystkim do następujących segmentów:

 • autonomiczne systemy zasilania (systemy wyspowe, off-grid),
 • samochodowy,
 • jachtowy,
 • przemysłowy,
 • urządzeń mobilnych,
 • telekomunikacyjny,

Głównymi założeniami projektów wszystkich produktów firmy Victron Energy jest:

 • wysoka sprawność,
 • mały rozmiar,
 • mała waga,
 • wytrzymałość,
 • wysoka kategoria ochrony IP,
 • cicha praca,
 • redukcja kosztów.

Dzięki powyższym cechom Victron Energy zapewnia produkty najwyższej jakości i funkcjonalności w przystępnej cenie.

Poniżej zapoznacie się z urządzeniami tej firmy.

 • Ładowarki

Ładowarka Phoenix (na zdj. poniżej) to jeden z flagowych produktów firmy.

Inteligentna 4-etapowa charakterystyka ładowania: bulk (ładowanie maksymalnym prądem) – absorption (ładowanie absorpcyjne przy stałym napięciu) – float – storage (ładowanie konserwujące utrzymujące akumulator naładowany w pełni i ograniczające straty wody destylowanej). Dwa wyjścia o pełnym natężeniu znamionowym i jedno wyjście 4 A. Wejście uniwersalne 90 – 265 V, 50/60 Hz. Ładowarkę Phoenix wyposażono w sterowany mikroprocesorem system adaptacyjnego zarządzania stanem akumulatorów, który można skonfigurować odpowiednio do różnych typów akumulatorów. Funkcja „adaptacji” automatycznie dostosowuje proces ładowania w zależności od sposobu użytkowania akumulatora.

 • Przemienniki częstotliwości

Inwerter Phoenix

Sygnał wyjściowy w postaci czystej sinusoidy, wysoka moc szczytowa i duża wydajność. Połączenie technologii wysokich częstotliwości i częstotliwości linii zapewnia jak najlepsze osiągi w obu aspektach. Dostępne modele od 150 VA do 3000 VA na moduł.

Możliwość dostosowania wielkości: możliwe podłączenie do sześciu inwerterów Phoenix 3000 w konfiguracji jednofazowej, split-phase i trójfazowej.

Dostępne dwa nowe modele: 12V 800 VA oraz 12V 1200 VA
Nowy, udoskonalona konstrukcja, bardzo wysoka moc szczytowa.

Dodatkowe cechy modeli:
800 VA: Zwiększony parametr mocy szczytowej
1200 VA: Niezwykle zwarta obudowa.

 • Akumulatory

Akumulaor litowy 12.8 V& 25,6V Smart

Zintegrowana funkcja wyrównywania ogniw
Można łączyć szeregowo i równolegle
Aplikacja Bluetooth jest dostępna do monitorowania napięcia i temperatury komórki

 • Solarne regulatory ładowania

SmartSolar MPPT

Ładowarka solarna zbiera energię z paneli fotowoltaicznych i magazynuje ją w akumulatorach. Dzięki zastosowaniu najnowszej i najszybszej technologii ładowarka SmartSolar maksymalizuje ilość pozyskiwanej energii i przesyła ją w inteligentny sposób w celu pełnego naładowania akumulatorów w jak najkrótszym czasie. SmartSolar zachowuje akumulator w dobrym stanie, wydłużając okres jego eksploatacji.

 • Panele fotowoltaiczne

• Niski współczynnik napięcie-temperatura zapewniający dużą wydajność pracy w wysokich temperaturach.
• Wyjątkowo wysoka czułość świetlna na całej powierzchni panelu słonecznego, pozwalająca na pracę przy niskim poziomie światła.
• 25 lat gwarancji na moc wyjściową i poprawne funkcjonowanie urządzenia.
• 5 lata gwarancji na materiały i jakość wykonania. Wodoszczelna, wielofunkcyjna skrzynka podłączeniowa, zapewniająca wysoki poziom bezpieczeństwa.
• Diody bocznikujące o wysokiej wydajności, chroniące przed efektami prądów zwrotnych w przypadku częściowego zacienienia panelu.
• Zaawansowany system obudowy EVA (etylen / octan winylu) z trójwarstwową powierzchnią tylną, spełniający najostrzejsze wymagania bezpieczeństwa dla urządzeń pracujących pod wysokim napięciem.
• Wytrzymała rama z anodyzowanego aluminium, pozwalająca na prosty montaż paneli na dachu przy użyciu standardowych systemów mocowań.
• Najwyższej jakości hartowane szkło o wysokiej przepuszczalności świetlnej, zapewniające sztywność paneli i odporność na stłuczenie.
• Gotowy system przewodów elektrycznych ze złączkami PV-ST01.

Dodatkowo firma w swojej ofercie posiada także:

 • Kombinacja przemiennników częstotliwości z ładowarką
 • Transformatory izolacyjne
 • Izolatory baterii
 • Monitory baterii
 • Konwertery
 • Akcesoria
 • i wiele innych

 • -

Efektywność energetyczna – sposób na oszczędność

Efektywność energetyczna, czyli po prostu oszczędzanie energii, to kwestia o coraz większym znaczeniu w przemyśle oraz gospodarce. To także realne źródło oszczędności. W polskich przedsiębiorcach mamy jednak wiele do nadrobienia. Blisko 70% energii zużywanej w budynkach pochłania ogrzewanie, dlatego warto zadbać o szczelne drzwi i okna oraz odpowiednio grube ściany. Należy przy tym jednak pamiętać, że działania te nie mogą odbyć się kosztem pogorszenia komfortu i utraty wentylacji pomieszczeń.

Wśród sprzętów domowych jednym z największych „pożeraczy” prądu jest lodówka. Decydując się zatem na zakup nowych urządzeń należy więc zwracać uwagę na etykietę informującą o klasie energetycznej sprzętu, czyli mówiąc wprost – o ilości pobieranej przez nie energii.

Efektywność energetyczna, czyli oszczędzanie energii powinno polegać przede wszystkim na jej racjonalnym lub jak najbardziej optymalnym zużyciu, a nie na odmawianiu sobie podstawowych wygód takich jak ciepło w domu, oświetlenie czy gotowanie potraw.

W ciągu ostatnich 10 lat w Polsce dokonał się ogromny postęp w zakresie efektywności energetycznej. Coraz częściej uświadamiamy sobie, że mniejsza produkcja energii to mniejsze zanieczyszczenie i zniszczenie środowiska naturalnego.

Racjonalne wykorzystanie istniejących zasobów energetycznych a co za tym idzie poprawa efektywności energetycznej w perspektywie wzrastającego zapotrzebowania na energię, są obszarami, do których Polska przywiązuje wielką wagę. Walka ze zmianami klimatycznymi zaczyna się w domach i to już teraz, bowiem w nowoczesnym społeczeństwie to właśnie budynki są głównymi odbiorcami energii. Oszczędzanie energii poprzez gaszenie światła, korzystanie z energooszczędnych urządzeń i żarówek pozwala zaoszczędzić na rocznych kosztach energii oraz obniżyć emisję CO2, zaś dobra izolacja i nowoczesne okna są jednymi spośród wielu środków redukcji emisji i wysokości rachunków.

Efektywność energetyczna należy do najbardziej opłacalnych sposobów zwiększenia bezpieczeństwa dostaw energii oraz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i innych zanieczyszczeń. Pod wieloma względami efektywność energetyczną można postrzegać jako największe źródło energii, jakim dysponuje Europa.

Praktycznie w każdym obszarze działalności możemy znaleźć rozwiązania którą pozwolą nam na wzrost efektywności energetycznej.
Od wielu lat produkujemy oświetlenie LED które jest niezrównane jeśli weźmiemy jakość, żywotność i oszczędność energii.

Brak zainteresowania kwestią efektywności elektrycznej może oznaczać błąd w podejmowaniu długoterminowych decyzji.
Warto dlatego iść za przykładem wielu branż które od dłuższego czasu monitorują efektywność elektryczną na poziomie pojedynczego wyprodukowanego komponentu.

Świadomość tego typu procesów jest bardzo istotna szczególnie latem, gdy sieć energetyczna jest przeciążona wysokimi temperaturami. Należy pamiętać by nie bagatelizować BlackOutów czyli utrat napięcia w sieci elektrycznej na znacznym obszarze które w przypadku domu lub też przedsiębiorstwa wiąże się z dodatkowymi problemami oraz niezliczoną ilością nerwów.

Znalezione obrazy dla zapytania efektywność energetyczna

 


 • -

Złączki instalacyjne WAGO

Category : Bez kategorii

Ludzie są z reguły leniwi i lubią upraszczać sobie życie, w szczególności inżynierowie którzy potrafią  czasochłonne bądź powtarzalne czynności sprowadzić do minimum. Wydaje nam się że takim podejściem kierowała się firma WAGO która wymyśliła szybkozłączki instalacyjne upraszczajace codzienne życie elektryków, automatyków  i elektroinstalatorów.

Wszyscy znamy klasyczne złączki kablowe które trzeba było przykręcać płaskim śrubokrętem aby zamocować przewód. Używając złączek WAGO mamy ten problem z głowy, wystarczy włożyć kabel zacisnąć i to wszystko !

W asortymencie firmy możemy spotkać różne rodzaje złączek w zależności od zastosowań.

Najpopularniejsze są złączki instalacyjne compact widoczne na zdjęciu poniżej. Wystarczy odchylić pomarańczowe dźwignie i możemy jeden sygnał/potencjał  połączyć bądź rozdzielić  na trzy, bądź pięć w zależności od rozmiaru złączki.

Zero przykręcania, prosty i szybki montaż.

 

A co jeśli chcemy połączyć tylko dwa przewody ? Z pomocą przychodzi złączka 2- przewodowa, wystarczy przycisnąć, włożyć przewody i to wszystko :

Przerwany przewód ? Na to też jest rozwiązanie : złączka serwisowa. Dźwignie mocujące przewody są umieszczone po przeciwnych stronach więc można łatwo połączyć przerwany przewód:

 


 • -

Monitorowanie wydajności systemu fotowoltaicznego

Category : Bez kategorii

Nowoczesna energetyka opiera się na pozyskiwaniu energii wytwarzanej głównie z instalacji fotowoltaicznych.
Jest to bardziej ekonomiczne niż generowanie energii w stacji centralnej.

Konieczne jest utrzymywanie rezerw mocy, magazynowanie energii, a przede wszystkim stałe monitorowanie systemów, aby móc sprawnie sterować systemem elektroenergetycznym.

Znalezione obrazy dla zapytania panele fotowoltaiczne

Jednym z nowszych narzedzi do kontroli i monitorowania procesów, jest  SCADA.

Narzędzie to cechuje się otwartą architekturą, dużą liczbą sterowników oraz skalowalnością.

System ten charakteryzuje się  dużymi możliwościami komunikacyjnymi i  wizualizacją procesów. Daje to możliwość sterowania procesami łączeniowymi i pozwala  modyfikować istniejący system.

Sekwencje sterownicze są zarządzane za pomocą systemu SCADA

Pozwala on na wykrywanie usterek, lokalizację, eliminację oraz przywracanie zasilania (FDIR).

Sekwencje te wykryją i zlokalizują usterkę, zainicjują procesy łączeniowe na czas trwania zakłóceń w systemie elektroenergetycznym, a następnie przywrócą zasilanie nieuszkodzonych fragmentów sieci za pośrednictwem podstacji, a także alternatywnych źródeł, jeśli są dostępne.
Algorytmy pracują w ten sposób, by bezpiecznie zminimalizować czas trwania i zasięg błędu, dzięki czemu znacznie poprawiają parametry wskaźników SAIDI i SAIFI.

Czym są te wskaźniki:

-SAIDI to wskaźnik średniego czasu trwania przerwy w dostawie energii elektrycznej

natomiast

-SAIFI to wskaźnik przeciętnej systemowej przerwy w dostawie energii elektrycznej

 

Ważne jest również automatyczne sprawdzenie poziomu naładowania sprzętu i ograniczeń termicznych w celu ustalenia, czy transfer energii jest bezpieczny.

 

KOMUNIKACJA

Odbywa się przy użyciu standardowych protokołów, takich jak IP i bezpieczny system Ethernet LAN

KORZYŚCI

 • wyższą wydajność
 • poprawione bezpieczeństwo dostaw
 • unikanie nadmiernej mocy zainstalowanej
 • lepsze zarządzanie obciążeniem szczytowym
 • zmniejszenie strat sieci
 • odroczenie kosztów funkcjonowania infrastruktury sieci rozdzielczej
 • poprawa jakości energii
 • zwiększona niezawodność i monitoring środowiska

System SCADA potrafi zapisać każdy problem i włączyć sygnalizację alarmową, by ułatwić operatorom pracę przez co mogą oni szybciej naprawić lub wymienić komponenty bądź dostroić proces działania instalacji.

 

Poza branża energetyczną oprogramowanie SCADA wykorzystuje się w:

 • automatyce budynkowej
 • infrastrukturze (zarządzanie mostami, tunelami, sieciami autostrad)
 • branży transportowej
 • systemach oczyszczania i dystrybucji wody
 • przemyśle

Znalezione obrazy dla zapytania panele fotowoltaiczne

 


 • -

Jak dobrać moc panela fotowoltaicznego do akumulatora

Jak dobrać moc panela fotowoltaicznego do akumulatora

Uniwersalna zasada to: moc panela słonecznego = ilość amperogodzin akumulatora.

W praktyce jednak warto zapewnić sobie min. optymalny prąd ładowania akumulatora, który uzyskujemy mnożąc pojemność akumulatora przez 0,1, np.: 100Ah *0.1C=10A.  Nie należy jednak przesadzać ponieważ w skrajnym przypadku przy zbyt głęboko rozładowanym akumulatorze za mały panel nie będzie miał siły rozpocząć procesu ładowania. W pozostałych sytuacjach akumulator będzie zbyt wolno ładowany przez co proces jego zużycia będzie postępował szybciej.

Sugerowane moce paneli do pojemności akumulatora:

 

Tabela czasu ładowania akumulatora do pełnego rozładowania*:

*Czas ładowania zależny jest od posiadanego akumulatora, jego typu oraz warunków atmosferycznych


 • -

Rodzaje czujników w automatyce

Category : Bez kategorii

Rodzaje czujników w automatyce – jak działają ?

 

Z tego artykułu dowiesz się jak działają czujniki przyspieszenia (akcelerometry), czujniki przechyłu, czujniki drgań, czujniki PIR, czujniki obrotu i siły.  

We współczesnej automatyce stosowanej w halach produkcyjnych i nie tylko wszędzie można zaobserwować obecność różnorakich typów czujników. Można zmierzyć praktycznie wszystkie wielkości fizyczne przy użyciu różnego rodzaju czujników, przetworników. Od pomiaru prądu, napięcia, przez pomiar wilgotności, po liczbę wyprodukowanych elementów na linii produkcyjnej. Istnieją nawet czujniki rozpoznające kolory czy kształt badanego przedmiotu, bądź odległości pomiędzy czujnikiem a przedmiotem. Czujniki towarzyszą nam także w życiu codziennym. Jadąc samochodem, dziesiątki sensorów dba o poprawną pracę silnika, układu paliwowego, układu hamulcowego, układów bezpieczeństwa, można by długo wymieniać. Nawet smartfon, z którym się praktycznie nie rozstajemy wyposażony jest w szereg czujników takich jak akcelerometr, żyroskop, czujnik przechyłu, czujnik temperatury, czujnik dotyku itp.

Czujka PIR

 

Czujka PIR, bądź inaczej pasywna podczerwieni jest powszechnie stosowana w systemach sygnalizacji włamania i napadu. PIR jest podobna do czujnika termicznego. Te czujniki / detektory podczerwieni są elementem czujnika ruchu które często można spotkać na podjazdach do posesji. Gdy zbliżamy się do drzwi załączają światło oświetlając nam drogę. Podczerwień to światło niewidzialne dla ludzkiego oka. Czujniki PIR to urządzenia piroelektryczne, to znaczy że generują napięcie podczas ogrzewania lub chłodzenia czujnika. Każda zmiana temperatury w promieniowaniu cieplnym (czyli podczerwieni) na wyższą lub niższą, np. w wyniku podmuchu powietrza jest traktowana jako alarm. Aby zapobiec fałszywym alarmom stosuje się skomplikowane algorytmy sterowania. W każdym takim czujniku powinna być regulacja czułości (odległości od jakiej czujnik wykryje ruch) i opóźnienie załączenia przedmiotu sterowanego tym czujnikiem. Poniżej widoczny jest przykładowy czujnik PIR. Zwykle element piroelektryczny jest umieszczony za plastikową soczewką wykonaną z tworzywa sztucznego.

Akcelerometr

 

Akcelerometry znajdują się wewnątrz smartfonów, tabletów, a także używane są jako czujniki przyspieszenia w maszynach do testów wibracyjnych. Akcelerometry spotykane w elektronice użytkowej są zazwyczaj tanie i znajdziemy je w praktycznie każdym współczesnym telefonie. Te do zastosowań profesjonalnych są zazwyczaj odpowiednio droższe, ale także dokładniejsze. Wiele akcelerometrów wykorzystuje technikę MEMS ( systemy mikroelektromechaniczne) jako technologię wykrywania przyspieszenia. Polega ona na tym, że w środku czujnika znajdują się zawieszone struktury krzemowe które poruszają się swobodnie w kierunku wyczuwalnego przyspieszenia. Ruch tych struktur przekształcany jest na sygnał zrozumiały dla urządzeń sterujących, dzięki czemu można odpowiednio zareagować na niechciane przyspieszenia.

Akcelerometry montowane są w maszynach przemysłowych w celu wykrywania i monitorowania drgań. Ciekawym zastosowaniem akcelerometrów jest stabilizacja obrazu w aparatach fotograficznych. Podczas wykonywania zdjęcia, gdzie drży ludzka ręka, czujnik wykrywa przyspieszenia i sygnał wysyła do mikrokontrolera. Mikrokontroler zaś steruje silnikami obiektywu kompensując drgania ręki.

Czujniki obrotów

 

Najprostszym czujnikiem obrotów jest zwykły potencjometr pracujący jako dzielnik napięcia, w którym napięcie jest proporcjonalne do kąta obrotu.

Znacznie lepszymi czujnikami są enkodery, powszechnie używane do pomiaru pozycji kątowej. Zapewniają określoną liczbę równo rozmieszczonych impulsów na obrót.

 

Inaczej nazywane są enkoderami inkrementalnymi. Enkodery inkrementalne zapewniają względne sprzężenie zwrotne pozycji (można za ich pomocą odczytać także prędkość i kierunek) poprzez generowanie strumienia impulsów binarnych, które są proporcjonalne do obrotu wału silnika. Enkodery mają dwa kanały, które są przesunięte względem siebie w fazie o 90 stopni.

Czujniki siły

 

Istnieje wiele rodzajów czujników siły, z których dwa to czujniki tensometryczne i czujniki siły . Komórka pomiarowa przekształca odkształcenie materiału mierzone za pomocą tensometru w sygnał elektryczny. Jeden typ czujnika obciążenia wykorzystuje belkę zginaną. Załóżmy, że czujnik tensometryczny jest zamontowany na belce. Gdy siła jest przykładana do belki, belka zaczyna się lekko wyginać, powodując zgięcie tensometru, co prowadzi do zmiany jego elektrycznego sygnału wyjściowego. Na rysunku poniżej pokazano przykład czujnika obciążenia.


 • -

Zasilacz laboratoryjny AXIOMET

Category : Bez kategorii

Zasilacz laboratoryjny AXIOMET

Jedno z podstawowych narzędzi w warsztacie elektryka, elektronika czy automatyka jakie powinno się w nim znaleźć jest bez wątpienia regulowany zasilacz laboratoryjny o dobrej wydajności prądowej. Zasilacz AXIOMET AX-3003L-3 to trzykanałowy zasilacz o dużej dokładności z czego dwa kanały są regulowane, a jeden ma wartość stałą.

 

Kanały wyjściowe o regulowanej wartości mogą pracować w trybie ustalonego napięcia (C.V.) lub w trybie ustalonego prądu (C.C.) i posiadają dużą stabilność i wydajność. W trybie ustalonego napięcia, wartość napięcia wyjściowego może zostać ustalona od 0V do pełnego zakresu. W trybie ustalonego prądu, wartość prądu wyjściowego może zostać ustalona od 0A do pełnego zakresu. Dwa wyjścia zasilacza mogą zostać połączone równolegle lub szeregowo, regulacja napięcia i prądu będzie się odbywać przy pomocy pokręteł kanału głównego. Wyjście stałe posiada napięcie o wartości 5V. Jest to wyjście o dużej stabilności oraz bardzo niewielkich szumach, posiadające zabezpieczenie przeciążeniowe (np. w przypadku zwarcia). Urządzenie to cechują małe wymiary, bardzo duża wydajność, co wraz z ciekawie zaprojektowaną obudową czyni je idealne do laboratoriów, uniwersytetów, przemysłu i serwisów elektronicznych.

Zasilacz zasilany jest napięciem sieciowym 230V, posiada płynną regulację napięcia w zakresie 0-30V, a jego wydajność prądowa to maksymalnie 3 A która także jest regulowana płynnie. Duże i czytelne wyświetlacze LED ułatwiają odbiór informacji o parametrach pracy zasilacza. Zasilacz posiada zabezpieczenie przeciwzwarciowe i dodatkowo zabezpieczony jest bezpiecznikiem. Może pracować w trybie szeregowym przez można uzyskać napięcie 60 V sterowane przez kanał główny. Tryb równoległy pozwala zwiększyć wydajność prądową zasilacza dwukrotnie czyli do 6 A. Zasilacz posiada standardowe wejścia bananowe, dodatkowo można je odkręcić dzięki czemu możliwy jest montaż innych końcówek, bądź samych przewodów.


 • -

Mały sterownik PLC Allen Bradley 820

Category : Bez kategorii

Jest zaprojektowany specjalnie do zastosowań w mniejszych projektach bądź maszynach działających niezależnie. Może komunikować się poprzez Ethernet albo wejścia szeregowe przez co możemy sterować nim zdalnie. Obsługuje popularny protokół Modbus RTU przez co zyskuje wielu zwolenników. Wbudowany slot na kartę pamięci microSD pozwala na rejestrację monitorowanych parametrów pracy urządzenia przez co sterownik zyskuje także funkcję rejestratora danych. Przez kartę pamięci można także wgrywać programy, bądź stworzyć jego backup, który może być użyty w innym sterowniku. Ponadto do sterownika można podłączyć panel z wyświetlaczem który pełni rolę prostego HMI.

 

 

Wyświetlacz podłączany jest za pomocą wbudowanego złącza RS-232. Wyświetla 4 bądź 8 linii tekstu w kodowaniu ASCII. Do jego obsługi służy zestaw przycisków przez które możemy konfigurować panel, bądź wprowadzać dane dla sterownika PLC.

Zalety tego sterownika to :

 • Optymalizacja dla małych projektów sterowanych zdalnie
 • Komunikacja przez Ethernet/IP, Modbus RTU i połączenie z panelem HMI
 • Wbudowany zegar czasu rzeczywistego (RTC)
 • Gniazdo microSD pozwalające magazynować dane jak i wgrywać program
 • Łatwy montaż okablowania dzięki wyjmowanym terminalom
 • 5 KHz wyjście PWM do sterowania elektrozaworami

 


 • -

Elastyczne zestawy fotowoltaiczne na kampery, jachty

Category : Bez kategorii

Zestawy fotowoltaiczne na jachty oraz kampery cieszą się coraz to większą popularnością. Wybór odpowiedniego panelu fotowoltaicznego jest bardzo trudny dlatego przygotowaliśmy dla państwa kilka ciekawych propozycji przeznaczonych dla zastosowań mobilnych.

4sun komplet

Na szczególną uwagę zasługują zestawy firmy 4sun oferującej bardzo wydajne panele elastyczne o bardzo dużej sprawności wynoszącej do 20 %:
⦁ zestaw panel elastyczny o kącie zgięcia do 30 % i mocy 75 W z regulatorem ładowania Epever LS0512EU oraz kompletem kolektorów.
⦁ zestaw panel elastyczny o kącie zgięcia do 30 % i mocy 150 W z regulatorem ładowania Epever LS0524EU oraz kompletem kolektorów.
⦁ zestaw panel elastyczny o kącie zgięcia do 30 % i mocy 150 W z regulatorem ładowania MPPT Tracer 1210 10A 12/24V z LCD
⦁ zestaw dedykowany wykonany z paneli elastycznych o dowolnych wymiarach na zamówienie wraz z dobranym inwerterem i kompletami konektorów.

 
Wszystkie zestawy zbudowane są w oparciu o elastyczne panele o bardzo dobrych właściwościach elektrycznych (więcej w linku). Firma 4sun zajmuje się sprzedażą paneli PV od 2009 roku, oferując ich najwyższą jakość. Przed każdą wysyłką panele PV są bardzo dokładnie sprawdzane. Polecamy zapoznać się z ofertą tych zestawów. Poniżej dostępne są linki do strony dystrybutora.
http://www.4sun.eu/pl/p/Zestaw-na-jacht-panel-elastyczny-75W-/363
http://www.4sun.eu/pl/p/Zestaw-na-jacht-panel-elastyczny-150W-/364
http://www.4sun.eu/pl/p/Zestaw-Panel-flex-150W-MPPT-10A-z-LCD-/412
http://www.4sun.eu/pl/p/Panel-sloneczny-na-jacht-dedykowany/408