Moduły fotowoltaiczne – wybór

  • -

Moduły fotowoltaiczne – wybór

Na jakie moduły fotowoltaiczne powinniśmy się decydować przy projektowaniu instalacji fotowoltaicznych w budynkach  ?

Przede wszystkim przy dokonywaniu wyboru modułów musimy mieć określone do jakiego rodzaju instalacji fotowoltaicznej będą zastosowane ów moduły. Czy będzie to instalacja dołączona do sieci on-grid czy instalacja autonomiczna (samodzielna) off-grid. Podstawowymi warunkami są: wymagana moc nominalna, np. dla domu jednorodzinnego od 2 do 4kW oraz miejsce gdzie będą montowane panele np. dach o określonym nachyleniu.

Różne rodzaje modułów pracują inaczej w różnych warunkach zmiennego nasłonecznienia lub zacienienia i to również trzeba mieć na uwadze przy wyborze modułów fotowoltaicznych. Np. ogniwa cienkowarstwowe produkują więcej energii przy lekkim nasłonecznieniu niż ogniwa krystaliczne.

Moduły fotowoltaiczne - MWG-130

Moduły fotowoltaiczne – MWG-130

Przy dokonywaniu wyboru paneli PV należy jeszcze kierować się bardzo ważnymi względami a mianowicie: czy moduł posiada określone certyfikaty spełnionych norm, jakości wykonania modułów, okresu gwarancyjnego, który powinien wynosić od 25 do 30 lat, różnego rodzaju zabezpieczeniami w tym najważniejszego zabezpieczenia przed zacienieniem. Można tutaj jeszcze dodać, że moduły PV, które zawierają ramę mają większą możliwość łączenia (integracji) w sieci natomiast moduły bez ramy są lepiej oczyszczane przez śnieg i deszcz.

Przyjmuje się, że w Polsce moduły (skierowane na południe) o mocy 1kWp wytworzą w ciągu roku od 900 do 110kWh energii elektrycznej. Wpływ na ilość wytwarzanej energii elektrycznej mają następujące czynniki: przede wszystkim miejsce zainstalowania PV, kierunek padania promieni słonecznej oraz brak zacienienia.

Moduły fotowoltaiczne – rodzaje

Obecnie na rynku modułów PV to 85% z nich jest zbudowana z krzemu, których wyróżnia się 3 grupy:

  1. Panele PV monokrystaliczne – charakteryzuje je sprawność w przedziale od 18 do 22%. Ich cena niestety jest wysoka
  2. Panele PV polikrystaliczne – charakteryzuje je sprawność w przedziale od 14 do 18%. Posiadają charakterystyczny granatowy kolor.
  3. Panele PV amorficzne – charakteryzuje je sprawność w przedziale od 6 do 10%. Posiadają charakterystyczny bordowy kolor