10 Najczęstszych Błędów Popełnianych Przy Inwestycji w Instalację Fotowoltaiczną

Inwestycja w instalację fotowoltaiczną wymaga bardzo szczegółowego planu inwestycji, dobrania elementów instalacji, dobrego wykonania i zabezpieczenia jej przed działaniami czynników zewnętrznych. Niestety wiele inwestorów zarówno komercyjnych jak i domowych popełniąją błędy na etapie projektu, a później wybierania elementów instalacji. Dlatego też celem tego artykułu, jest pokazania 10 najczęstszych błędów popełnianych przy budowie instalacji PV.

slider-fotowoltaika-3


Transport Paneli

Pierwszym błędem, na który niestety nie mamy wpływu to złe zabezpieczenie modułów w czasie transportu, które może doprowadzić do uszkodzeń mechanicznych, a w czasie użytkowania do uzyskania tzw. hotspotów. powstawanie hot spotów będących częstą przyczyną awarii paneli.

Hotspoty to miejsca, które będą miały tendencję do uzyskiwania wyższej temperatury niż nieuszkodzone części ogniwa. Główne problemy wynikające z obecności gorących punktów pojawiają się, gdy część modułu fotowoltaicznego znajdzie się w półcieniu. W takim przypadku w nieoświetlanych ogniwach zaczyna przepływać prąd wsteczny prowadzący do nagrzewania się zacienionych ogniw. Szczególnie szybko nagrzewają się miejsca, w których ogniwo ma defekty czy mikropęknięcia, tworząc wspomniane gorące punkty.

Oszczędzanie Na Podzespołach i Jakości Usług

Ciągle rozwijający się rynek fotowoltaiczny niesie ze sobą niebezpieczeństwo w postaci niskiej jakości paneli fotowoltaicznych, które możemy na nim znaleźć. Takie panele są wykonane z słabej jakości komponentów. Jakie mogą być tego skutki? Oczywiście słaba wydajność paneli, awaryjność, a w najgorszym razie wadliwy i niedziałający panel. Warto też zwrócić uwagę na to, że zdarzają sie przypadki, kiedy to montaż paneli wykonują pracownicy, którzy mają bardzo małe doświadczenie. W rezultacie skutki mogą być opłakane. Dlatego inwestorzy nie powinni oszczędzać na podzespołach i jakości usług.

Brak Szczegółowego Projektu Instalacji

Nawiązując do poprzedniego punktu, najważniejszym elementem instalacji jest dobrze sporządzony projekt, opracowany z szczegółowymi detalami, które źle opracowane mogą odbić się w znaczącym stopniu na wydajności, ale także w postaci awarii. Takie detale to np. nie uwzględnianie nośności dachu, wzajemnie zacienianie się paneli, czy złe poprowadzenie przewodów itp. Dlatego do wykonania projektu, trzeba zatrudnić specjalistów, które mają doświadczenie w branży.

Zignorowanie Zacienienia

Zacienie jest zjawiskiem niezwykle niekorzystnym, które często skutkuje znacznym spadkiem sprawności instalacji, jej przegrzewaniem i awariami. Dlatego panele fotowoltaiczne powinno się w miarę możliwości instalować w miejscach niezacienionych. W przypadku gdy nie ma możliwości uniknięcia zjawiska zacienia, powinniśmy zastosować panele wyposażone w diody bocznikujące pozwalające na działanie danego panelu pomimo zacienienia części ogniw, a także rozważyć zakup mikroinwerterów.

Zignorowanie Kąta Ustawienia Paneli

Do maksymalnego wykorzystania paneli fotowoltaicznych niezbędne jest ustawienie ich pod kątem prostym względem padających nań promieni słonecznych. By taki kąt uzyskać na naszej szerokości geograficznej należy ustawić panele pod kątem 25-35 stopni względem powierzchni ziemi. Bezpośrednie przymocowanie paneli do dachów spadzistych o innym kącie nachylenia może skutkować spadkiem ich wydajności sięgającym nawet 10%.

Brak Instalacji Odgromowej

Instalacja odgromowa jest bardzo istotnym elementem. Bez zabezpieczenia odgromowego ewentualne koszty wynikłe ze zniszczenia instalacji w skutek wyładowań atmosferycznych, będą bardzo dotkliwe finansowo.

01904db172


Brak Ubezpieczenia

Zdarzenia losowe są nieodłącznym elementem naszego życia. Istnieje niewielkie prawdopodobieństwo, że instalacji PV może zostać uszkodzona poprzez zdarzenia losowe, jednak lepiej się zabepieczyć wykupując ubezpieczenie.

Czyszczenie Modułów


Nieprawdą jest że padający deszcze oczyszcza panel w 100 z zalegającego na nim kurzu i zanieczyszczeń. Deszcz faktycznie umożliwia oczyszczanie paneli z osadzającego się na nich kurzu, jednak znacznie gorzej radzi sobie z innymi zabrudzeniami takimi jak np. ptasie odchody. W taki przypadku trzeba te zanieczysczenia usunąć, dlatego przynajmniej raz na rok powinno się oczyścić panele z brudu i zanieczyszczeń. W trakcie zimy, powinno się dbać o to by panele nie były obsypane śniegem co spowoduje bardzo szkodliwy efekt zacienienia. Na szczęście panele fotowoltaiczne charakteryzują się na tyle gładką powierzchnią, że śnieg jest w stanie w większości przypadków samoczynnie zsunąć się z paneli.

Kompetentność sprzedawcy


Firmy wykonujące instalację PV często podają dane odmienne do parametrów techincznych paneli lub podaj, że instalacja zwróci się szybciej niż wynika z jej specyfikacji. Dlatego przy inwestycji warto przejrzeć ofertę kilku firm i zasięgnąć porady eksperta, aby nie natknąć się na nieuczciwego sprzedawce.

Złe Oszacowanie Dotyczące Ilości Wyprodukowanej Energii i Płynących z Tego Zysków


Błędne określenie rocznej produkcji energii elektrycznej jest typową pomyłką zdarzającą się zarówno inwestorom jak i projektantom instalacji fotowoltaicznej.
W trakcie szacowania średniorocznej produkcji energii elektrycznej należy koniecznie uwzględnić takie dane jak:

  • średnie nasłonecznienie danego terenu,
  • zmienną długość dnia,
  • występowanie zachmurzenia,
  • zacienienie paneli,
  • zmianę kąta padania promieni słonecznych,
  • zmienną temperaturę powietrza,
  • spadek sprawności ogniw wraz z wiekiem,
  • sprawność inwertera,
  • sposób rozliczania się z odbiorcą energii elektrycznej,
  • opodatkowanie przychodu z tytułu produkcji energii elektrycznej,

Jak widać, na poprawność działania instalacji fotowoltaicznej składa się szereg czynników. W związku z tym, przedsiębiorcy zawsze powinni podchodzić do każdej instalacji w sposób indywidualny i już na początku projektowania zadbać o każdy jej szczegół. Tylko takie podejście połączone z dużym doświadczeniem instalatorów i sprzętem wysokiej jakości będzie w stanie zagwarantować maksymalną i bezawaryjną pracę instalacji fotowoltaicznej.