Czy warto odśnieżać panele fotowoltaiczne?

Ostatnimi dniami nad naszym krajem panował syberyjski niż, któremu towarzyszyły obfite opady śniegu oraz gwałtowne obniżenie temperatury. W związku z zimową aurą, i znikomym nasłonecznieniem, systemy fotowoltaiczne stały się mniej wydajne i produkują mniejsze ilości prądu. W takich chwilach, wiele osób zastanawia się nad odśnieżeniem paneli fotowoltaicznych. Jednak czy warto odśnieżać panele fotowoltaiczne?

Podczas odpowiedzi na to pytanie, należy wziąć pod uwagę kilka składowych. Zacznijmy od tego, że firmy projektujące system fotowoltaiczny, biorą pod uwagę parametry nasłonecznienia podczas całego roku. Ponadto liczba godzin słonecznych w porach jesienno-zimowych jest nawet kilkunastokrotnie mniejsza niż okresie letnim. Podczas rozważania odśnieżania paneli fotowoltaicznych, należy wziąć pod uwagę że większość instalacji umieszczona jest na dachach pochyłych. Co w połączeniu z zalegającym śniegiem, oraz miejscowymi zlodowaceniami może okazać się niebezpiecznym połączeniem dla naszego zdrowia, narażając się na wypadek. Większość instalacji fotowoltaicznych, umieszczona jest pod pewnym kątem dlatego nawet niewielka ilość promieni słonecznych padająca na powierzchnie paneli, samoczynnie roztopi zalegający śnieg. Jest to najbezpieczniejsza forma odśnieżania.

A może by tak – zlecić odśnieżanie paneli fotowoltaicznych zawodowej firmie?

Wiele dostępnych na rynku firm oferują w swojej ofercie usługę odśnieżania paneli słonecznych. Warto podkreślić, że taka usługa wiążę się ze sporymi kosztami, jej koszt z pewnością przewyższy nadmiar wyprodukowanej energii w krótkie bezsłoneczne dni.

Wszyscy producenci paneli fotowoltaicznych są zgodni i nie zalecają odśnieżania, ze względu na duże ryzyko uszkodzenia mechanicznego. Większość dostępnych na rynku paneli, pokryta jest specjalnymi warstwami ułatwiającymi samooczyszczenie. Każda próba ingerencji w strukturę powłoki, może zakończyć się jej uszkodzeniem i konieczna będzie wymiana całego panelu.

Na rynku nie ma dostępnych narzędzi gwarantujących bezpieczeństwo paneli podczas odśnieżania. Należy o tym pamiętać, podejmując próbę odśnieżenia paneli szczotkami, miotłami, ściereczkami innymi urządzeniami wykorzystywanymi na co dzień w gospodarstwie domowym. Zastosowanie takich narzędzi przysporzy więcej szkód niż pożytku.

Jak prawidłowo odśnieżać instalację fotowoltaiczną?

Jeżeli jednak zdecydujemy się na odśnieżanie systemu fotowoltaicznego, należy pamiętać o:

  • używać bardzo miękkiego materiału, tak aby nie zarysować szklanej powierzchni panelu
  • do zalegającego lodu i twardego śniegu nie używać żadnego rodzaju skrobaczek, ani łopat do śniegu, grozi uszkodzeniem całego panelu
  • nie stosować prób ogrzewania panelu, różnica temperatur może spowodować trwałe uszkodzenie panelu