Inwertery Solarne

Inne nazwy tego urządzenia, które można spotkać w artykułach, Internecie i innych źródłach z zakresu fotowoltaiki to falownik, inwerter solarny. Ja jednak będę używał w niniejszych wpisach nazwę inwerter ponieważ dla mnie nazwa „falownik” jest „zarezerwowana” dla urządzeń (przemienników częstotliwości), które służą do regulacji prędkości obrotowej silników indukcyjnych (zazwyczaj asynchronicznych).

Zaczynając pisać o inwerterach należy napisać w pierwszym zdaniu, że zadaniem inwertera w instalacji fotowoltaicznej jest zamiana napięcia stałego na napięcie przemienne o odpowiednich parametrach. Instalowany jest pomiędzy modułami fotowoltaicznymi a odbiornikami „energii zmiennoprądowej”.

Inwertery Solarne – Podział

Jeśli chodzi o podstawowy podział inwerterów to w zależności od zastosowania rozróżnia się inwertery, które pracują w systemach autonomicznych (samodzielnych) lub podłączonych do sieci energetycznej. We współpracy z siecią energetyczną inwerter kieruje wytworzoną energię do urządzeń odbiorczych np. w domu jednorodzinnym a nadwyżkę energii oddaje do sieci energetycznej.

Dalszy podział inwerterów na kategorie:

  1. Inwertery: 1-fazowe, 2-fazowe lub 3-fazowe,
  2. Inwertery z transformatorem lub bez transformatora. Inwertery z transformatorem wykorzystuje się w instalacjach fotowoltaicznych do współpracy z panelami amorficznymi. Natomiast inwertery bez transformatora stosuje się do współpracy z panelami monokrystalicznymi lub polikrystalicznymi,
  3. Inwertery z jednym lub dwoma trackerami MPP. Dzięki inwerterom z dwoma trackerami MPP można podłączyć 2 łańcuchy modułów położonych pod różnymi kątami i o różnych azymutach. Uzyskuje się wtedy maksymalną moc i nie trzeba wtedy instalować dwóch oddzielnych inwerterów,

Pozostałe parametry, którymi charakteryzują się, – lub raczej powinny dobre inwertery.  A więc… Przede wszystkim powinna cechować ich niezawodność, wysoka sprawność, stałe utrzymywanie punktu mocy maksymalnej MPP, wysoki stopień ochrony IP, duży zakres temperatury pracy. Oczywiście to tylko niektóre choć najważniejsze parametry inwerterów, którymi użytkownicy powinny kierować się przy ich kupnie.