Rodzaje Przewodów w Automatyce

Przewody w automatyce to szerokie zagadnienie, w tym artykule zajmiemy się najpopularniejszymi przewodami które można spotkać w układach sterowniczych automatyki przemysłowej.

Przewody Do Czujników M8 i M12

Przewód z okrągłą wtyczką zakręcaną na złączu co zabezpiecza przed przypadkowym rozłączeniem. Połączenie charakteryzuje się niezawodnością i łatwością montażu.

M8 – występuje w wersji 3 pinowej i 4 pinowej, mogą posiadać końcówki kątowe, przeważnie od strony czujnika

M12 – charakteryzuje się tym samym co M8, jedyna różnica jest widoczna w rozmiarze

Przewody Komunikacyjne

PROFIBUS – służą do łączenia w sieć różnych elementów automatyki, np. sterowników PLC, panelów HMI, repeaterów . Najczęściej spotykane w kolorze fioletowym. Kabel PROFIBUS zawiera dwa przewody do przesyłu danych i ekranowanie. Na jego końcach znajdują się wtyki DB-9

PROFINET – spotykany w kolorze zielonym, zakończony złączami RJ-45, służy do łączenia w sieć automatyki przemysłowej komunikującej się przez protokół PROFINET, np. sterowniki PLC  Siemensa  

Przewody Silnikowe

KABEL Serwomotoru – spotykany w kolorze pomarańczowym, jest kablem o grubym przekroju ponieważ przepływa przez niego duży prąd zasilający silnik. Z jednej strony zakończony wtyczką z drugiej podłączony do zacisków w szafie elektrycznej, bądź zakończony inną wtyczką.