Typy Akumulatorów, Przeznaczenie Oraz Dobór Do Instalacji PV

Akumulator to ogniwo elektryczne, które można wielokrotnie ładować i czerpać z niego energię. Energia podczas ładowania jest zamieniana z elektrycznej na chemiczną, a w przypadku rozładowania odwrotnie.

Typy Akumulatorów

Najpopularniejsze typy akumulatorów:

Akumulatory Kwasowe

Akumulatory kwasowe lub klasyczne to akumulatory w których elektrolit w postaci ciekłej wypełnia ogniwo. Elektrolitem jest tutaj wodny roztwór kwasu siarkowego, a elektrody wykonane są z ołowiu i tlenku ołowiu. Tego typu akumulatory przeznaczone są głównie do pojazdów samochodowych, ze względu na buforowy typ pracy. Pracując cyklicznie ich żywotność jest bardzo mała, a ten rodzaj pracy występuje we współpracy z ogniwami PV.

Akumulatory AGM

Typy akumulatorów - akumulator AGM
Akumulator AGM

Najczęściej stosowane w systemach PV są akumulatory AGM. W akumulatorach AGM elektrolit jest uwięziony w matach szklanych, umieszczonych między ołowianymi płytami akumulatora. Akumulatory AGM posiadają jednokierunkowy zawór ciśnieniowy, który otwiera się wraz z nadmiernym wzrostem ciśnienia nagromadzonych gazów, eliminując problem zaburzenia rekombinacji wewnętrznej(prawidłowej sprawności ładowania i rozładowania). Nadmierny wzrost ciśnienia spowodowany jest przeważnie przeładowaniem akumulatora. To problem często występujący w systemach PV. Na uwagę zasługuje także wysoki poziom koncentracji energii oraz skuteczne odprowadzanie ciepła podczas przepływu prądu. Dodatkową zaletą jest także możliwość ustawiania tych akumulatorów w dowolnej pozycji.

Akumulatory Żelowe

Typy akumulatorów - akumulator żelowy
Akumulator żelowy

Akumulatory żelowe to akumulatory, w których elektrolitem jest żel. Powstaje on poprzez wymieszanie kwasu siarkowego z krzemionką. Są bardziej odporne na wysokie temperatury, uderzenia i wibracje niż akumulatory AGM i kwasowe. Kolejnymi zaletami tych akumulatorów jest również: wysoka sprawność ładowania, mniejsze wymagania wentylacyjne oraz brak efektu rozwarstwiania przy powolnym ładowaniu. W konstrukcjach przeznaczonych dla fotowoltaiki zapewniony jest pełny powrót ze stanu głębokiego rozładowania oraz zwiększona ilość głębokich cykli ładowania i rozładowania przez zastosowanie płyt pancernych w elektrodach.

Podsumowanie

Podsumowując, do systemów fotowoltaicznych należy wybrać akumulator, który jest przeznaczony do pracy cyklicznej czyli do rozładowania do paru procent i ponownego naładowania. Najczęściej stosowane są akumulatory AGM. Jeżeli poszukują Państwo odpowiedniego akumulatora, pragnę zaprosić do przejrzenia naszej oferty. Poniżej znajduje się odnośnik do naszej strony.