Urządzenia Zasilane Wyłącznie Energią Ze Słońca

Nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego jak często w codziennym życiu mamy doczynienia z przedmiotami, które są zasilane tylko i wyłącznie z energii słonecznej. Wiele osób w tym momencie zastanawia się jakie jest najpopularniejsze urządzenia na energię słoneczną. Odpowiedź jest prosta – kalkulator.

Kalkulator

Kalkulatory od kiedy zostały wprowadzone zasilane były przez niedługi czas przez układ baterii z mały ogniwem fotowoltaicznym. W miarę rozwoju technologi i uzysku większej ilości energii z ogniw fotowoltaicznych, stopniowo zaczeły pojawiać się kalkulatory zasilane wyłącznie za pomocą energii słońca, stanowiące 15 % wszystkich sprzedawanych kalkulatorów. Oczywiście wadą ich jest, że w przypadku braku światła nie działają.

bamboo

Autonomiczne Lampy Uliczne

Kolejnym drugim z kolei popularnym urządzeniem zasilanym energią słoneczną są autonomiczne lampy uliczne. Montowane na wysokich słupach, są bardzo dobrze nasłonecznione co przekłada się na wysoki uzysk energii, co za tym idzie możliwość świecenia całą noc. Więcej o autonomicznych lampach solarnych można przeczytać w poprzednim artykule. Podobnie bardzo popularne są solarne lampki ogrodowe, znajdujące się w prawie każdym ogrodzie.

lampa led 150w

Wentylatory Solarne

Coraz bardziej popularnymi urządzeniami na energię solarną są wentylatory solarne. Wykonywane są z antykorozyjnych materiałów i paneli fotowoltaicznych o mocy 10-30 watt, do tego bardzo proste w instalacji i praktycznie bezawaryjne. Przeznaczone do montażu na dachach budynków w celu zapobiegania nagrzewania się przestrzeni pod dachem i zapobieganiu wilgoci. Zaletą tych urządzeń jest także bardzo cicha prawie niesłyszalna praca.

Wentylator Solarny Darmo Turbowent

Na przykładzie wentylatora solarnego Turbowent firmy Darco przedstawimy budowę i przybliżony wygląd wentylatorów solarnych.Wentylator ten dzięki obrotowej nasadzie kominowej zmienia ustawienia panelu fotowoltaicznego względem słońca, dodatkowo nasada pozwala wykorzystać siłę wiatru do uzyskania lepszego ciągu kominowego. Nasada montowana jest bezpośrednio na kominie i nie wymaga przeprowadzania żadnych przewodów elektrycznych. Istnieje możliwość bardzo łatwego ustawiania nasady w kierunku słońca bez używania narzędzi. Jednostkę napędową stanowi elektryczny silnik zasilany z panelu fotowoltaicznego, który uzyskuje wydajność ok 270 m3/h. Wentylator solarne są zbudowane z blachy chromoniklowej a ich turbina z aluminium.

turbowent solarny

Ładowarki Solarne

Urządzeniami solarnymi, które pojawiły się na rynku dosyć niedawno są wszelkiego typu ładowarki solarne w postaci toreb, plecaków, wmontowane w etui na aparat fotograficzny itd. Takimi ładowarkami możemy kilkukrotnie podładować smartfona, tablet, nawet laptop. Wszystko oczywiście zależy od mocy jaką generują panele w nich zastosowane.

4309231946a91525

Dodatkowo warto przypomnieć, że wyprodukowano niezliczoną ilość urządzeń, które także korzystają z energii słonecznej, lecz są to urządzenia wymagające niewielkiej ilości energii elektrycznej. Przykładem mogą tutaj posłużyć samochody elektryczno-spalinowawe.