Systemy Mocowań Paneli Fotowoltaicznych

Instalacje fotowoltaiczne w zależności od rodzaju dachu czy podłoża będą wymagały użycia różnych systemów mocowania. System fotowoltaiczny przymocowany jest do dachu lub podłoża przy pomocy systemu montażowego, którego wybór uzależniony jest od rodzaju powierzchni. Najczęściej system montażowy wykonany jest aluminium i ze stali nierdzewnej, ze względu odporność tych materiałów na korozję.

Systemy Mocowań Paneli Fotowoltaicznych Na Dachu

  1. System montażowy na dach skośny – stosuje się przy minimum 15% kącie pochylenia dachu.
  2. System montażowy na dach płaski – stosujemy wszędzie tam gdzie kąt pochylenia dachu nie ma minimum 15%, wtedy należy zastosować konstrukcje wsporcze wymuszające najbardziej optymalny kąt nachylenia paneli.

Oprócz tych systemów istnieje jeszcze jeden typ mocowań. Są to mocowania systemów wolno-stojących, ustawianych przeważnie na powierzchni gruntu.

Systemy Mocowań Do Dachów Skośnych

Na dachach skośnych moduły montuje się tak, aby przylegały do dachu. Odległość ta powinna być tylko taka, aby zapewnić ​​prawidłową wentylację modułów słonecznych i zagwarantować brak możliwości uszkodzenia paneli przez wiatr. Najbardziej popularnym systemem montażu jest system oparty na specjalnych hakach montowanych pod dachówką a haki przykręcane są do krokwi. Liczba haczyków zależy od długości krokwi, architektury dachu i wielkości modułów. Następnym etapem montażu jest zamontowanie szyn aluminiowych, w których osadza się moduły słoneczne i przytwierdza się je do tak powstałej aluminiowej ramy. Panele fotowoltaiczne posiadają już otwory montażowe co ułatwia ich przytwierdzanie. Moduły słoneczne mogą być wstawiane do szyn lub przymocowane za pomocą specjalnych klipsów.

Podczas prac nad instalacją fotowoltaiczną należy uważać aby moduły, złączki MC4, izolacja przewodów, jak i sam dach nie zostały uszkodzone w trakcie montażu.

Systemy Mocowań Do Dachów Płaskich

W przeciwieństwie do dachów skośnych, system fotowoltaiczny na dachu płaskim nie pełni jednocześnie funkcji ochronnej dachu. Montaż modułów słonecznych na dachu płaskim wymaga zastosowania konstrukcji wsporczej (wymuszającej kąt 30 stopni). Na szczególną uwagę zasługuje takie zaprojektowanie instalacji aby była ona skierowana na południe i była zgodna z architekturą dachu. Panele są zamontowane na specjalnych stojakach (konstrukcja wsporcza), które z kolei są przytwierdzone do dachu mechanicznie, lub alternatywnie poprzez obciążenie ich balastem z bloczków betonowych. Częściej jednak stosuje się systemy przykręcane do dachu tak aby statyczne obciążenie dachów płaskich było jak najmniejsze. Nośność dachu musi zostać sprawdzona przez inżyniera z odpowiednimi uprawnieniami, w szczególności w odniesieniu do obciążenia, oraz sił oddziałujących przez wiatr, śnieg i deszcz.

Wybór odpowiedniego systemu mocowania odbywa się według różnych kryteriów i wartości. Najbardziej powszechne są systemy fotowoltaiczne mocujące wykonane z aluminium. Dodatkowym punktem będą zapewne względy estetyczne, jednak przede wszystkim należy pamiętać, że aby system montażu paneli był bezpieczny i trwały nie należy oszczędzać na materiałach i stosować tanie i mniej trwałe konstrukcje montażowe.

Godne polecenia są systemy mocowań polskiej firmy Corab, która zajmuje się systemami mocowań już prawie 25 lat. Wszystkie produkty firmy Corab poddawane są ogromnej ilości testom, dzięki temu do klientów trafiają zawsze produkty o najlepszej jakości i trwałości, co zostało docenione przez wiele instytucji w postaci certyfikatów i nagród. Produkty firmy Corab można znaleźć w naszym sklepie internetowym www.sklepelektryka24.pl. Serdecznie zapraszamy.